Hoppa till innehållet

Metro Therm

Varmvattenberedare · Danmark

Varmvattenberedare för villor, fritidshus och större verksamheter, med ursprung i Danmark.

Grundat
1921
Huvudkontor
Kalmar
Ägare
NIBE Group
Produkter hos oss
2

Produkter från Metro Therm

Metro Therm Connected 300 R
Varmvattenberedare

Metro Therm Connected 300 R

Metro Therm Connected 300 R är en smart varmvattenberedare för familjer som vill att vattnet värms när elpriset är lågt. Den hämtar elpriset från Nord Pool och styrs i appen myUplink. Behållaren rymmer 283 liter, men en tom tank tar flera timmar att värma upp igen.

21 298 kr

Lägsta pris · 1 butik

Till butik
Metro Therm Sånett 55 R
Varmvattenberedare

Metro Therm Sånett 55 R

Metro Therm Sånett 55 R är en kompakt varmvattenberedare för fritidshus där två till tre personer delar på varmvattnet. Med stickkontakt i ett vanligt uttag värmer den med 0,8 kW, och då tar uppvärmningen 180 minuter. Det fungerar i en stuga med jämn förbrukning, men vill du ha varmt vatten snabbt igen behövs fast anslutning till 400 V.

10 448 kr

Lägsta pris · 1 butik

Till butik

Om Metro Therm

Metro Therm har varmvattenberedare för villor, fritidshus och större verksamheter. Företaget har danskt ursprung och ingår i NIBE Group. Det svenska huvudkontoret och centrallagret ligger i Kalmar. Verksamheten började 1921, när Jørgen Christian Jørgensen etablerade sig som grossist, och 1935 startade han tillverkningsföretaget Metro.

På Produktinsikt finns Metro Therm inom varmvattenberedare. Sortimentet har modeller som står på golvet, hänger på väggen, ryms i skåp eller placeras liggande. De kompakta vägghängda serierna heter Metro Minett, Metro Sånett och Cabinet. Metro Modul finns upp till 300 liter. Beredarna skyddas mot rost med antingen emaljerat stål, som har en hård skyddande beläggning, eller rostfritt stål.

Connected Black kan övervakas och styras på distans med appen MyUpLink, så att ägaren kan se och ändra beredarens inställningar från mobilen. Serien har semesterläge och ett läge för extra varmvatten. Den kan också automatiskt använda överskottsenergi från solceller för att värma vatten, alltså el som husets solceller producerar men som hemmet inte gör av med just då.

Varmvattenberedare
Metro Therm har varmvattenberedare för golv, vägg, skåp och liggande placering. Här finns produktsidor om bland annat Connected Black och Metro Sånett.

Metro Therm i bäst i test

Alla jämförelser

Inför köpet

Jämför volymen i de vägghängda serierna
Börja med hur mycket varmvatten du behöver. Metro Minett går upp till 35 liter och Metro Sånett upp till 55 liter. Cabinet har större beredare, upp till 160 liter. Varje serie finns i flera storlekar, så kontrollera volymen på just den modell du tittar på.
Välj skydd mot rost efter vattnet
Kontrollera kommunens aktuella vattenvärden när du väljer mellan emaljerat och rostfritt stål hos Metro Therm. Har du egen brunn tar du ett vattenprov och får en rekommendation om rätt skydd mot rost.
Registrera beredaren för förlängd garanti
Registrera din varmvattenberedare inom 30 dagar efter installation om du vill ha två extra års garanti på tryckkärlet, behållaren som håller vattnet under tryck. Standardgarantin är tre år. Garantin kräver att installationen görs fackmannamässigt och gäller inom Sverige när vattenkvaliteten håller sig inom godkända gränser.

Frågor om Metro Therm

Var kommer Metro Therm ifrån?

Metro Therm har sitt ursprung i Danmark. Det svenska huvudkontoret och centrallagret ligger i Kalmar.

Vem äger Metro Therm?

Metro Therm ingår i NIBE Group. NIBE blev klar med köpet av danska Metro Therm 2003.

När grundades Metro Therm?

Verksamheten som blev Metro Therm startade 1921, när Jørgen Christian Jørgensen etablerade sig som grossist. Han startade tillverkningsföretaget Metro 1935.

Kan du styra Metro Therm med en app?

Ja, serien Connected Black går att övervaka och styra på distans med appen MyUpLink. Serien har också semesterläge och ett läge för extra varmvatten.

Kan Metro Therm värma vatten med överskottsenergi från solceller?

Ja, serien Connected Black kan automatiskt använda överskottsenergi från solceller för att värma vatten. Det är el som solcellerna producerar men som hemmet inte gör av med just då.

Liknande varumärken