Hoppa till innehållet
Wilfa WSDK-2000B

Wilfa Vattenkokare

Wilfa WSDK-2000B

Sammanvägda tester Baserat på 1 externt test
Passar dig om du
  • vill välja vattnets temperatur till te eller kaffe
  • kokar några koppar åt gången
  • vill ha en kanna i stål med dubbla väggar
Styrkor
  • Fem valbara temperaturlägen
  • Hög kvalitetskänsla i stål
  • Svängbar platta för kannan
  • BPA-fri kanna med dubbla väggar
Svagheter
  • Liten behållare för större hushåll
  • Ingen snabbare uppkokning trots hög effekt
Lägsta pris · NetOnNet 738 kr
Till butiken

Priser från 5 butiker

Lägsta totalpris först

NetOnNet inklusive frakt · I lager

738 kr

Till butik
Tretti fri eller inkluderad frakt · I lager

795 kr

Till butik
Skousen fri eller inkluderad frakt · I lager

795 kr

Till butik
Webhallen fri eller inkluderad frakt · I lager

799 kr

Till butik
WhiteAway fri eller inkluderad frakt · I lager

801 kr

Till butik
PriceRunner I samarbete med PriceRunner

Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt

Vårt omdöme

Produktinsikts bedömning · uppdaterad 11 okt 2026

Fem temperaturlägen och en stilren stålkanna för den som kokar lite åt gången

Kort svar

Wilfa WSDK-2000B är en vattenkokare med temperaturval som passar bäst när du vill värma vattnet till en vald temperatur mellan 40 och 100 grader. Kannan rymmer 1,25 liter. Det räcker till några koppar åt gången, men den som kokar vatten till många samtidigt får fylla på oftare.

Wilfa WSDK-2000B är byggd kring temperaturvalet. Du väljer ett av fem lägen, och elementet stänger av när vattnet når nivån du valt. Vill du ha vattnet klart lite senare håller varmhållningen kvar samma temperatur. Kannan i rostfritt stål med dubbla väggar ger en hög kvalitetskänsla. Uppkokningen går ungefär lika fort som hos jämförbara kokare, trots den höga effekten. Det stora förbehållet är storleken. Behållaren är liten, så den passar ett hushåll som kokar några koppar åt gången. Kokar du ofta stora mängder vatten till termosen eller till hela familjens te får du fylla på oftare och bör jämföra med en större kokare.

Wilfa WSDK-2000B är en sladdlös vattenkokare i rostfritt stål för den som vill välja vattnets temperatur. Kannan har fem temperaturlägen, varmhållning och dubbla väggar.

Bra val om du
  • vill välja vattnets temperatur till te eller kaffe
  • kokar några koppar åt gången
  • vill ha en kanna i stål med dubbla väggar
Jämför vidare om du
  • kokar stora mängder vatten på en gång och behöver en större kanna
  • letar efter en kokare som är märkbart snabbare än andra
Viktiga kompromisser

Kanna i rostfritt stål med dubbla väggar: utsidan tål bara en fuktig trasa, aldrig stålborste eller stålsvamp.

Löstagbart kalkfilter före pipen: filtret behöver tas ut och sköljas i varmt vatten för att hålla kalken borta.

Varmhållning av den temperatur du valt: varmhållningen har en fast tid, så vill du ha varmt vatten längre får du starta om.

Kontrollera detta före köp
  • Kontrollera modellkoden WSDK-2000B, samma kokare säljs också under namnet Svart Format.
  • Räkna på hur mycket vatten du brukar koka åt gången och jämför med kannans volym i specifikationen.
  • Avkalka bara med medel baserade på citronsyra, så skaffa ett sådant om du inte redan har det hemma.
  • Fyll aldrig över maxmarkeringen på nivåmätaren, eftersom en överfylld kanna kan spilla kokande vatten.

Det viktigaste i praktiken

Så presterar Wilfa WSDK-2000B där det spelar roll

Så passar Wilfa WSDK-2000B olika behov

Te och kaffe med vald värmeStark match
Du väljer en av fem temperaturer, och värmeelementet slår av när vattnet når den nivå du ställt in. Behöver du inte koka vattnet till 100 grader slipper du vänta på att det svalnar. Det passar den som brygger te eller kaffe flera gånger om dagen.
Litet kök för en eller tvåStark match
Kannan är liten och passar när du kokar vatten till några koppar eller en mindre tekanna åt gången. Bottenplattan går att vrida ett helt varv, så du kan ställa ned kannan från vilket håll som helst. I ett litet kök där kokaren står trångt är det praktiskt.
Stort hushåll som kokar mycket vattenSvag match
Med en liten kanna blir det fler omgångar när du ska fylla en stor termos eller koka vatten till många koppar samtidigt. Uppkokningen är inte heller snabbare än normalt, så väntan blir längre totalt. Välj då en större kokare.

Vad testerna säger

Tester av Wilfa WSDK-2000B från namngivna källor. Varje källa länkas.

M3 4/5

Spara pengar och el med en vattenkokare: vi testar 8 modeller

Stilren, effektiv och lätt att använda, med hög kvalitetskänsla. Uppkokningen går i nivå med jämförbara kokare, trots högre effekt. Behållaren är den minsta i jämförelsen.

Läs testet hos M3
Så väljer vi källor

Recensioner

Omdömen om Wilfa WSDK-2000B från användare, åtskilda från vår bedömning.

Bli först med att dela en erfarenhet

Skriv vad som fungerat bra, vad som varit mindre bra och hur länge du har använt produkten.

Skriv ett omdöme om Wilfa WSDK-2000B

Omdömen granskas före publicering. Beskriv egen användning och undvik personuppgifter om andra.

Ditt betyg

Välj antal stjärnor.

Fördjupning

Så står sig Wilfa WSDK-2000B i vardagen.

Vad får du ut av temperaturvalet på Wilfa WSDK-2000B?

Wilfa WSDK-2000B kan stanna på en lägre temperatur i stället för att alltid koka upp vattnet. Du väljer läge med en knapp, och värmen stängs av i samma stund som vattnet nått rätt nivå. Ingen termometer behövs. Den som brygger grönt te, gör kaffe i presskanna eller blandar något som inte ska ha kokhett vatten får rätt värme direkt och behöver inte stå och vänta medan vattnet svalnar på bänken. Dricker du mest snabbkaffe eller kokar vatten till matlagning gör temperaturvalet mindre nytta. Då räcker en enklare vattenkokare utan den funktionen, och då finns det lite som talar för just den här modellen.

Varmhållningen sparar en ny uppkokning

Slår du på varmhållningen ligger vattnet kvar på vald nivå i 25 minuter efter uppvärmningen. Det hjälper när telefonen ringer mitt i tebryggningen eller när två personer vill ha sin kopp med en stunds mellanrum. Du slipper koka om. Den som brygger flera omgångar te under en förmiddag på hemmakontoret har god nytta av funktionen, medan den som bara gör en kopp åt gången knappt kommer att använda den. Behöver du varmt vatten stående i flera timmar passar en termos bättre.

Hög effekt men vanlig fart när vattnet ska koka

Wilfa WSDK-2000B har en effekt på 2 400 W, högre än hos jämförbara kokare. Ändå kokar en liter kallt vatten upp på 2 minuter och 32 sekunder, ungefär samma tid som för kokare med lägre effekt. Farten är alltså vanlig. För en kopp te på morgonen spelar några sekunder hit eller dit sällan någon roll, och skillnaden mot andra kokare märks knappt när du står i köket och väntar på vattnet. Den som köper kokaren för att få vattnet snabbare än med sin gamla kokare får ingen sådan vinst. Den som vill ha temperaturval och en stålkanna får däremot det utan att ge upp något i fart.

Räcker kannan på Wilfa WSDK-2000B till hela hushållet?

Kannan är liten jämfört med många andra vattenkokare. Storleken avgör köpet. För en eller två personer som dricker te eller kaffe räcker en fylld kanna till morgonens koppar. Familjer som fyller termosar, kokar vatten till pasta eller vill servera te till hela släkten på en gång får koka i flera omgångar, och det tar längre tid totalt även om varje omgång går i normal takt. Räkna därför på hur mycket vatten ni brukar använda samtidigt. Bor du ensam eller i par passar storleken bra. I ett större hushåll är en större vattenkokare med temperaturval ett säkrare köp.

Stålkanna med dubbla väggar och hög kvalitetskänsla

Wilfa WSDK-2000B har en kanna i rostfritt stål med dubbla isolerande väggar, och materialet är BPA-fritt. Kvalitetskänslan är hög. De dubbla väggarna gör enligt Wilfa att utsidan blir mindre varm och att vattnet håller värmen längre. Formen är stram med raka linjer, och kokaren passar ett kök där den står framme hela dagen. Bottenplattan kan vridas runt, så kannan går att sätta tillbaka hur du än håller den, oavsett om du står till vänster eller till höger om kokaren på bänken. Väger volymen tyngre än materialet för dig finns större kannor bland andra kokare.

Specifikationer

Verifierade produktfakta

Effekt
2 400 W
Garanti
5 år
Reglage
Tryckknappar
Väggar
Dubbla, isolerande
Material
Rostfritt stål, BPA-fri
Kapacitet
1,25 liter
Spänning
220 till 240 V, 50/60 Hz
Kalkfilter
Löstagbart
Visa alla 14 specifikationer
Bottenplatta
Svängbar 360 grader
Varmhållning
25 minuter
Sladdlös kanna
Ja
Temperaturlägen
40, 70, 80, 90 och 100 °C
Uppkokning av 1 liter
2 minuter och 32 sekunder
Automatisk avstängning
Ja

Att äga produkten

Garanti
Wilfa ger fem års garanti på Wilfa-märkta produkter köpta från och med den 1 september 2020. Garantin gäller bara produkter som köps och används i privata hushåll.Utöver tillverkarens garanti har du tre års reklamationsrätt mot butiken enligt konsumentköplagen.
Energianvändning
Värmeelementet stänger av när vattnet når vald temperatur, och du kan välja en lägre temperatur än 100 grader när kokhett vatten inte behövs.
Förbrukningsdelar
Till avkalkningen används vanliga avkalkningsmedel baserade på citronsyra.
Underhåll
Kalkfiltret sitter före pipen och går att ta loss för att sköljas i varmt vatten. Utsidan torkas av med en fuktig trasa.

Vanliga frågor om Wilfa WSDK-2000B

Svar som hjälper dig inför köpet

Hur många watt har Wilfa WSDK-2000B?

2 400 watt. Kokaren drivs med 220 till 240 volt, samma spänning som i ett vanligt svenskt vägguttag, så den behöver ingen adapter. Den sladdlösa kannan lyfts av från basplattan, och sladden ligger därför kvar på bänken medan du häller upp i koppen.

Hur snabbt kokar vattenkokaren upp en liter vatten?

2 minuter och 32 sekunder för en liter kallt vatten. Det är ungefär samma tid som för jämförbara kokare, trots att effekten är högre. Farten är alltså inget skäl att välja just den här kokaren, men du förlorar heller ingen tid jämfört med en vanlig modell.

Hur mycket vatten rymmer Wilfa WSDK-2000B?

1,25 liter. Det är en liten volym för en vattenkokare, men den räcker till flera koppar te. Fyll aldrig över maxmarkeringen på nivåmätaren, för då kan kokande vatten spilla ut. Kokar du ofta till många personer samtidigt bör du hellre välja en större kanna.

Kan Wilfa WSDK-2000B värma vatten till 40 grader?

Ja, 40 grader är det lägsta av fem temperaturlägen och 100 grader det högsta. När vattnet har nått den valda värmen stänger elementet av. Ljummet vatten passar till sådant som inte tål hett vatten, och du slipper blanda kallt och varmt för att få till rätt temperatur.

Har vattenkokaren varmhållning?

Ja, varmhållningen värmer vattnet till den temperatur du valt och håller den i 25 minuter. Funktionen startar bara när du väljer den på panelen. Den passar dig som brygger flera omgångar te under en stund och vill slippa koka om vattnet mellan kopparna.

Hur lång garanti har Wilfa på vattenkokaren?

Fem år. Wilfa ger fem års garanti på produkter med Wilfas märke som köpts från och med den 1 september 2020. Garantin gäller bara när kokaren köps och används i ett privat hushåll, så en kokare i jobbets fikarum omfattas inte. Spara kvittot som bevis på inköpsdatumet.

Är Wilfa WSDK-2000B BPA-fri?

Ja, vattenkokaren är gjord i stål och är BPA-fri. Kannan är av rostfritt stål med dubbla väggar. För den som vill slippa plast i kokaren är det ett skäl att välja den här modellen framför en kokare i plast, särskilt om den ska användas flera gånger varje dag.

Alternativ

Om avvägningen inte passar dig.

Mer från Wilfa →
Smeg KLF04 Smeg KLF04 Smeg KLF04 är en vattenkokare med sju temperatursteg som låter dig brygga te och kaffe vid rätt värme. Den passar dig som dricker olika sorters te eller brygger kaffe för hand, och vattnet hamnar nära den grad du valt. Varmhållningen måste däremot väljas redan när du startar kokningen.
Bosch Styline TWK8613P Bosch Styline TWK8613P Bosch Styline TWK8613P passar bäst som vattenkokare för tedrickare som vill välja vattnets temperatur i fyra steg och låta det hålla värmen efter uppvärmningen. Den passar sämre för dig som vill ha en kanna helt i metall, eftersom kroppen är av plast med detaljer i rostfritt stål.
Smeg KLF05 Smeg KLF05 Smeg KLF05 är en mini vattenkokare för en eller två personer som vill koka vatten till te eller kaffe i ett litet kök. Den rymmer 0,8 liter, motsvarande tre koppar. Ett hushåll som ofta kokar till fler på en gång klarar sig bättre med en större kokare.

Fler i samma kategori

Andra vattenkokare vi har gått igenom.

Alla vattenkokare →