Hoppa till innehållet
Wahl 5-Star Cordless Magic Clip

Wahl Rakapparater & Trimmers

Wahl 5-Star Cordless Magic Clip

Sammanvägda tester Baserat på 2 externa tester
Passar dig om du
  • klipper fades och toningar hemma
  • har tjockt eller lockigt hår
  • vill klippa utan sladd hela passet
Styrkor
  • Kraften håller till sista minuterna
  • Skär lika snabbt på batteri som med sladd
  • Klarar tjockt och lockigt hår
  • Tumspak ändrar toningen utan bladbyte
  • Bekväm och välbalanserad i handen
Svagheter
  • Tål inte vatten
  • Bladet kan skära huden nära noll
  • Laddkontakt bara för Wahl-produkter
  • Bara en hastighet
Lägsta pris · CS MEGASTORE 1 616 kr
Till butiken

Priser från 5 butiker

Lägsta totalpris först

CS MEGASTORE fri eller inkluderad frakt · I lager

1 616 kr

Till butik
Baresso inklusive frakt · I lager

1 618 kr

Till butik
Buyersclub fri eller inkluderad frakt · I lager

1 729 kr

Till butik
StylingAgenten fri eller inkluderad frakt · I lager

1 899 kr

Till butik
made4men fri eller inkluderad frakt · I lager

1 959 kr

Till butik
PriceRunner I samarbete med PriceRunner

Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt

Vårt omdöme

Produktinsikts bedömning · uppdaterad 19 okt 2026

Lång batteritid och vassa blad för fades och tjockt hår

Kort svar

Wahl 5-Star Cordless Magic Clip är en sladdlös hårklippningsmaskin för dig som vill klippa fades hemma eller på salong. Upp till 100 minuter per laddning enligt Wahl, och kraften sjunker först de sista minuterna. Den tål inte vatten och bladen behöver olja dagligen.

Wahl har satsat på batteri och blad. Upp till 100 minuter per laddning enligt Wahl, och bladen skär lika snabbt på batteri som med sladd, så en hel klippning klaras utan att maskinen tappar fart. Motorn tar sig igenom tjockt hår utan att fastna, och bladet fungerar väl på lockigt hår. Samtidigt blir bladet så vasst att det kan skära huden om du ställer det för nära. Den tål inte vatten, och Wahl rekommenderar olja varje dag. Laddkontakten passar bara Wahls egna produkter. Vi rekommenderar den för dig som klipper hår och gärna sköter maskinen. Vill du kunna skölja under kranen ska du jämföra vidare.

Wahl 5-Star Cordless Magic Clip är en sladdlös hårklippningsmaskin byggd för fades och toningar, både för frisörer och för dig som klipper hemma. Batteriet räcker länge och kraften håller i sig ända till slutet av laddningen.

Bra val om du
  • klipper fades och toningar hemma
  • har tjockt eller lockigt hår
  • vill klippa utan sladd hela passet
Jämför vidare om du
  • vill skölja maskinen under kranen
  • vill slippa daglig oljning
  • vill raka helt slätt
Viktiga kompromisser

Vassa blad ger precisa kanter: ställer du bladet helt mot noll riskerar du att skära huden.

Lång drifttid utan sladd: laddningen tar tre till fyra timmar uppmätt, långt över Wahls angivna 60 minuter.

Roterande motor som går svalare: det finns bara ett hastighetsläge, så du kan inte sänka farten vid känsliga partier.

Kontrollera detta före köp
  • Kontrollera att det är den sladdlösa Magic Clip med artikelnummer 8148-016 eller SKU 08148.
  • Fråga vilken laddare som följer med för svenska uttag, eftersom Wahls amerikanska sida anger 120 V.
  • Räkna med att köpa Wahl-olja, eftersom Wahl rekommenderar oljning varje dag.
  • Laddkontakten är Wahls egen, så en vanlig mobilladdare fungerar inte om du tappar bort den.
  • Se efter vilka kammar som följer med, eftersom den bordeauxröda versionens kammar är något mindre enhetliga än den svartas.

Det viktigaste i praktiken

Så presterar Wahl 5-Star Cordless Magic Clip där det spelar roll

Så passar Wahl 5-Star Cordless Magic Clip olika behov

Fades och toningar hemmaStark match
Maskinen är byggd för mjuka övergångar enligt Wahl, och tumspaken ändrar toningen utan bladbyte. Du behöver alltså inte avbryta en fade för att skifta blad. Den passar både nybörjare som börjar med enkla justeringar och den som klippt själv länge.
Tjockt eller lockigt hårStark match
Motorn har kraft nog att gå igenom tjockt hår utan att täppas igen, och bladet fungerar särskilt väl på lockigt hår. Kraften sjunker inte förrän de sista minuterna, så även långsamma klippningar går i jämn takt.
Konturer i skäggetPassar delvis
De vassa bladen klarar precisa detaljer i skägget utan kam, även i tjockt skägghår. Använd den till kanter och detaljer i skägget, där skärpan gör mest nytta. Helt slät hud ger den aldrig, eftersom kortaste skärlängden är 0,5 mm.
Klippning i badrummet med vattenSvag match
Maskinen är inte vattentät och Wahl anger att den ska torkas med en ren trasa, torr eller lätt fuktad. Blekmedel och lösningsmedel får inte användas. Klipper du helst i duschen eller vill skölja av den direkt ska du välja en vattentät modell.

Vad testerna säger

Tester av Wahl 5-Star Cordless Magic Clip från namngivna källor. Varje källa länkas.

Men's Health

Wahl Magic Clip Review

Kraftfull och bekväm klippare som skär lika snabbt på batteri som med sladd och håller full drifttid efter över ett år. Invändningarna gäller att den inte är vattentät och att laddkontakten bara passar Wahl.

Läs testet hos Men's Health
HairClippersClub

Wahl 5 Star Magic Clip Review

Framhålls som en av Wahls bästa proffsklippare för nybörjare, med starkt blad för fades och lockigt hår. Delbetygen är högst för kropp och design och lägst för pris. Bladet kan bli så vasst att det skär huden.

Läs testet hos HairClippersClub
Så väljer vi källor

Recensioner

Omdömen om Wahl 5-Star Cordless Magic Clip från användare, åtskilda från vår bedömning.

Bli först med att dela en erfarenhet

Skriv vad som fungerat bra, vad som varit mindre bra och hur länge du har använt produkten.

Skriv ett omdöme om Wahl 5-Star Cordless Magic Clip

Omdömen granskas före publicering. Beskriv egen användning och undvik personuppgifter om andra.

Ditt betyg

Välj antal stjärnor.

Artikel & video

Så står sig Wahl 5-Star Cordless Magic Clip i vardagen.

Så långt räcker batteriet i Wahl 5-Star Cordless Magic Clip

Wahl 5-Star Cordless Magic Clip tappar inte fart när batteriet sjunker. Kraften börjar avta först när färre än fem minuter återstår, och bladen skär lika snabbt på batteri som med sladd. Du klipper alltså i samma takt från början till slut. Laddningen är däremot långsam. Uppmätt tar den tre till fyra timmar, betydligt längre än Wahls löfte, så planera laddningen i förväg. Tar strömmen slut ändå kopplar du in sladden och klipper klart. Behöver du en maskin som snabbt blir redo igen efter tomt batteri ska du leta vidare.

Hur klarar Magic Clip fades och tjockt hår?

Bladet heter Crunch Blade, och enligt Wahl ger det ett trubbigare snitt och en jämnare yta, det som gör toningar mjuka. Motorn orkar igenom tjockt hår utan att täppas igen, och bladet fungerar särskilt väl på lockigt hår. En tumspak justerar toningen medan du klipper, så du behöver inte byta blad mitt i en fade. Nackdelen är att det bara finns en hastighet. Klipper du fades i tjockt eller lockigt hår är bladet skälet att välja den.

Vassa blad kräver försiktighet nära huden

Bladen i Wahl 5-Star Cordless Magic Clip är i rostfritt stål och så vassa att du kan göra precisa kanter och konturer utan kam. Samma skärpa har ett pris. Ställer du bladet helt mot noll och är slarvig nära huden finns en risk att du skär dig. Börja med kam de första gångerna och flytta bladet närmare först när handen blivit säker.

Vad kräver Wahl Magic Clip i skötsel?

Maskinen är inte vattentät, så den får aldrig sköljas under kranen. Rengöringen går ändå fort med den medföljande borsten och en ren trasa. Wahl rekommenderar olja på bladet varje dag, och även efter att du använt desinficeringsmedel. Blekmedel och lösningsmedel får inte komma nära. Batteri, motor och blad har hållit utan försämring efter över ett år med den rutinen. Är du beredd att olja regelbundet håller den länge. Vill du bara skölja och ställa undan passar den dig dåligt.

Vikt och grepp vid långa klippningar

Klipparen väger omkring 290 gram och kroppen är cirka 16 centimeter lång. Den är tyngre än en enkel skäggtrimmer, men tyngden gör rörelserna stadiga och avsiktliga i stället för darriga. Greppet är bekvämt och balansen jämn, så handen tröttnar inte under en hel toning. Strömbrytaren på sidan slår inte av sig själv om du råkar komma åt den. För dig som klipper själv i spegeln, eller klipper hela familjen i rad, är ergonomin ett av de starkaste skälen att välja den.

Svart, bordeauxröd eller sladdversion, vilken ska du välja?

Magic Clip säljs i flera utföranden och det är lätt att köpa fel. Den sladdlösa varianten väger omkring 40 procent mindre än sladdversionen, så kontrollera artikelnumret innan du beställer. Skillnaden i motorfart mellan färgerna märks mindre i praktiken än siffran antyder. Wahls sladdlösa Designer har ett universalblad, #1005, som är gjort för vanliga klippningar och inte ger lika mjuka toningar som Magic Clips särskilda #2161-blad.

Specifikationer

Verifierade produktfakta

Blad
Crunch Blade #2161
Vikt
Omkring 290 gram
Drift
Sladdlös eller med sladd
Motor
Roterande
Batteri
Litiumjon
Garanti
1 år enligt Wahl
Laddtid
60 minuter enligt Wahl, uppmätt 3 till 4 timmar
Drifttid
Upp till 100 minuter enligt Wahl
Visa alla 12 specifikationer
Medföljer
Rengöringsborste och bladolja
Vattentät
Nej
Hastigheter
1
Skärlängd
0,5 till 1,2 mm

Att äga produkten

Garanti
Wahl lämnar ett års garanti på sina 5-Star-klippare enligt tillverkarens amerikanska villkor.Utöver tillverkarens garanti har du tre års reklamationsrätt mot butiken enligt konsumentköplagen.
Energianvändning
Upp till 100 minuters drift per laddning enligt Wahl, och maskinen kan också köras med sladd när batteriet är slut.
Förbrukningsdelar
Rengöringsborste och bladolja ingår enligt Wahl. Över tid behöver du fylla på med Wahl-olja.
Underhåll
Wahl rekommenderar att bladet oljas varje dag med Wahls egen olja, och även efter desinficering. Kroppen torkas med en ren trasa, torr eller fuktad med vatten, aldrig med blekmedel eller lösningsmedel.
Reparerbarhet
Reservdelar och tillbehör säljs via Wahls webbutik och kundtjänst enligt tillverkarens amerikanska villkor.

Vanliga frågor om Wahl 5-Star Cordless Magic Clip

Svar som hjälper dig inför köpet

Är Wahl 5-Star Cordless Magic Clip bra?

Ja, för hårklippning och fades. Motorn går igenom tjockt hår utan att fastna, och bladen skär lika fort på batteri som med sladd. Nackdelarna är att den inte tål vatten och att bladet behöver olja varje dag. Den passar dig som klipper torrt och sköter maskinen.

Vilka vanliga problem har Wahl Magic Clip?

Tre saker återkommer: bladet kan bli så vasst att det skär huden om du ställer det helt mot noll, laddkontakten passar bara Wahls produkter och maskinen tål inte vatten. Inget av det gör den sämre som klippare, men det kräver lite försiktighet och rutin.

Hur länge tar det att ladda Wahl 5-Star Cordless Magic Clip?

Wahl anger 60 minuter, men uppmätt tar en full laddning omkring tre till fyra timmar. Ladda den därför kvällen före en klippning. Tar batteriet slut mitt i kan du koppla in sladden och fortsätta, eftersom maskinen går att köra med sladd.

Vilken Wahl Magic Clip är bäst, den svarta eller den bordeauxröda?

Den svarta har snabbare motor, 6 500 varv per minut mot 5 500 för den bordeauxröda. Skillnaden märks mindre i praktiken än siffran antyder. Den bordeauxröda har dessutom något mindre enhetliga kammar. Välj alltså den svarta om du vill ha jämnast tillbehör, annars kan du gå på färg.

Passar Wahl 5-Star Cordless Magic Clip för nybörjare?

Ja, den fungerar både för nybörjare som börjar med enkla justeringar och för dig som klippt själv länge. Den ligger bekvämt i handen och tyngden gör rörelserna stadiga. Var försiktig nära huden med det vassa bladet de första gångerna, och använd gärna kam tills handen känns säker.

Kan du trimma skägget med Wahl Magic Clip?

Ja, till konturer och detaljer i skägget fungerar den bra, även i tjockt skägghår. Bladen är vassa nog för precisa justeringar utan kam. För att raka huden helt slät eller hålla ett långt skägg i jämn längd behöver du en annan apparat.

Går Wahl Magic Clip varm vid långa klippningar?

Nej, den roterande motorn ger svalare drift än elektromagnetiska motorer. Värmen får delbetyget 8,5 av 10, lägre än designens 9,7. Kraften håller dessutom i sig tills färre än fem minuter av laddningen återstår, så farten sjunker inte under passet. Värme är alltså inget skäl att avstå.

Alternativ

Om avvägningen inte passar dig.

Babyliss Japanese Steel E990E Babyliss Japanese Steel E990E Babyliss Japanese Steel E990E har 45 klipplängder från 0,6 till 28 millimeter, så du kan klippa allt från kort toppning till längre hår med samma maskin. Bladen är skarpa och resultatet jämnt. Nackdelen är skötseln: bladen ska oljas efter varje klippning och får inte bytas av dig själv.
Braun Series 7 AIO7580 Braun Series 7 AIO7580 Braun Series 7 AIO7580 är rätt multitrimmer om du främst trimmar skägg och kropp och bara ibland klipper håret. Klippet blir jämnt, och den känns skonsam även på känsliga ställen. Vill du klippa mer avancerade frisyrer eller få kroppen helt slät passar en separat hårklippare eller rakapparat bättre.

Fler i samma kategori

Andra rakapparater & trimmers vi har gått igenom.

Alla rakapparater & trimmers →