Housegard Luma
Housegard Luma är en trådlös brandvarnare för hem där flera rum ska larma samtidigt, och upp till 40 enheter kan kopplas ihop. Den passar sämre för dig som vill få en notis i mobilen vid larm, eftersom det kräver Luma Hub som säljs separat. Utan hubben hörs larmet bara som en siren i bostaden.
Tollco Vattenlarm 3V
- vill bevaka diskmaskin, bänkskåp och kyl med samma larm
- har golvvärme eller rörschakt där ett läckage inte syns
- behöver ett vattenlarm som är godkänt enligt CR139
- Larmar inte på enstaka droppar
- Tre sensorpunkter i samma larm
- Godkänt enligt CR139
- Sensorerna går att återanvända
- Själva enheten är inte vattentät
- Stänger inte av vattnet själv
- Bara för torra utrymmen inomhus
Priser från 5 butiker
Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt
Vårt omdöme
Ett larm som bevakar tre ställen och ignorerar droppar
Tollco Vattenlarm 3V är ett vattenlarm för diskmaskinen och bänkskåpet, där vatten kan läcka utan att någon ser det. Det passar dig som vill bevaka flera ställen med en enhet, eftersom två externa sensorer på sladd följer med utöver de inbyggda. Batterierna räcker i cirka två år.
Tollco Vattenlarm 3V larmar med pulserande pip och rött blinkande ljus när vatten når en sensor. Det krävs en centiliter vatten för att utlösa larmet, så kondens och droppar från diskborsten ger inget falsklarm. Sensorerna arbetar parallellt. Därför räcker en enhet för att bevaka golvet under sig och två andra punkter, till exempel under diskmaskinen och under vasken. Att larmet är godkänt enligt certifieringsregeln CR139 och tillverkat i Sverige talar för det. Nackdelen är att larmet inte stänger av vattnet på egen hand. Till det behövs en separat läckagebrytare från samma tillverkare. Som läckagevakt i ett kök fyller det sin uppgift, och den som senare vill ha automatisk avstängning kan bygga vidare på samma larm.
Tollco Vattenlarm 3V är ett batteridrivet vattenlarm som piper och blinkar när vatten når någon av dess sensorer. Det är tänkt för ställen där ett läckage kan pågå utan att synas, som under diskmaskinen, i bänkskåpet eller vid kyl och frys.
- Bra val om du
- vill bevaka diskmaskin, bänkskåp och kyl med samma larm
- har golvvärme eller rörschakt där ett läckage inte syns
- behöver ett vattenlarm som är godkänt enligt CR139
- Jämför vidare om du
- vill att vattnet stängs av automatiskt utan att skaffa en läckagebrytare
- Viktiga kompromisser
Färre falsklarm vid diskbänken: ett läckage som bara droppar märks först när vattnet hunnit samlas
Drivs med vanliga AA-batterier: batterierna behöver bytas med jämna mellanrum
Kan bli detektor till Tollco Läckagebrytare: automatisk avstängning kräver att läckagebrytaren köps till
- Kontrollera detta före köp
- Kontrollera att larmenheten får plats där den ska ligga eller stå
- Räkna ställena du vill bevaka och om du behöver fler sensorer än de två som följer med
- Se till att det finns ett tråg eller en insats där sensorerna kan fästas med kardborreband
- Planera in en funktionskontroll med TEST-knappen minst var sjätte månad
- Ha två AA-batterier hemma till nästa byte
Det viktigaste i praktiken
Så passar Tollco Vattenlarm 3V olika behov
- Under diskmaskinenPassar delvis
- Under diskmaskinen kan vatten läcka en längre stund innan någon märker det. Enheten kan ligga platt mot golvet med de inbyggda sensorerna på undersidan, och en av de externa sensorerna dras in under maskinen på sin sladd.
- Kök med flera riskpunkterPassar delvis
- Med en extern sensor på varje sida av enheten kan samma larm hålla koll på diskmaskinen, skåpet under vasken och golvet vid kylen. Det spelar ingen roll vilken sensor som blir blöt först, larmet ljuder ändå.
- Långa sträckor i rörschaktPassar delvis
- Bomullssensorerna bevakar en punkt var. För en längre sträcka finns en tejpsensor på fem meter som går att klippa till rätt längd. Den ingår inte i förpackningen, så den som vill täcka ett helt schakt behöver komplettera.
Recensioner
Bli först med att dela en erfarenhet
Skriv ett omdöme om Tollco Vattenlarm 3V
Fördjupning
Var ska Tollco Vattenlarm 3V placeras?
Tollco Vattenlarm 3V är gjort för platser där vatten kan läcka utan att synas, som under diskmaskinen, i bänkskåpet, vid kyl och frys, vid golvvärmen och i rörschakt. Enheten har en kontakt på varje sida för de externa sensorerna, och alla sensorer arbetar parallellt. I ett vanligt kök kan alltså en enhet under vasken ha en sensor inskjuten under diskmaskinen och en annan vid kylen. Larmet ljuder oavsett vilken som blir blöt. Sladdarna har dock en begränsad längd, så riskpunkter i olika rum kräver oftast ett larm per rum. Den som har alla riskpunkter samlade i ett kök klarar sig med ett.
Liggande eller stående montering
Larmenheten mäter 60 x 35 x 90 mm och går att montera på två sätt. Den kan ligga platt mot golvet med de inbyggda sensorerna mot golvytan, eller stå mot golvsockeln med sensorerna på sidan. Platt läge gör att själva enheten också känner av vatten där den ligger. De externa sensorerna fästs med kardborreband på ett uppsamlande tråg eller en insats. Därmed ligger de kvar på plats när du plockar i skåpet under vasken eller ställer in nya rengöringsmedel. Har ditt bänkskåp ett tråg i botten är monteringen enkel. Saknas det behöver du skaffa ett.
Hur skiljer du ett larm från en batterivarning?
Vid vattenlarm piper enheten pulserande och blinkar rött tre gånger, väntar fem sekunder och börjar om. Batterivarningen låter annorlunda, med ett långsamt rött blink och långa pip en gång i timmen. Skillnaden är värd att lära sig, eftersom en ensam signal mitt i natten annars kan misstas för en läcka och få dig att leta igenom alla skåp i onödan. Snabba, upprepade pip betyder vatten. Långa pip med lång paus betyder batterier. Larmet hörs och syns på plats, så det gör nytta i ett hem där någon ofta finns inom hörhåll och kan reagera när det låter.
Hur bygger du ut larmet med fler sensorer?
Två externa bomullssensorer följer med, och fler går att köpa till som enkla sensorer med samma sladdlängd. För längre sträckor finns en tejpsensor som kan klippas till den längd du behöver, vilket gör den lämplig längs en rad med rör eller under en lång bänk. Enheten har bara två kontakter, en på varje sida. Det sätter taket. Behöver du bevaka fler ställen än så, eller platser i olika rum, är två enheter en enklare lösning än att dra sladdar genom väggar och skåp. För ett enda kök räcker paketet som det är.
Behöver du även en läckagebrytare?
Tollco Vattenlarm 3V larmar på plats med ljud och ljus. Vill du att vattnet stängs av automatiskt vid ett läckage kan larmet kopplas som detektor till Tollco Läckagebrytare, som sköter själva avstängningen. Kombinationen gör nytta när bostaden står tom, till exempel under en semestervecka eller en lång arbetsdag, eftersom ingen då hör signalen. Larmet fungerar ensamt från start. Läckagebrytaren kan alltså läggas till senare utan att du byter vattenlarm. Bor du i en lägenhet och är hemma det mesta av dygnet räcker larmet ensamt, medan den som ofta reser bort har mer att vinna på båda delarna.
Specifikationer
- Mått
- 60 x 35 x 90 mm
- Sensorer
- Inbyggda sensorer plus 2 externa bomullssensorer med 3 m sladd
- Batteritid
- Cirka 2 år
- Larmgräns
- 1 cl vatten
- Larmsignal
- Ljud och blinkande ljus
- RSK-nummer
- 521 40 02
- Certifiering
- CR139
- Tillverkningsland
- Sverige
Visa alla 11 specifikationer
- Användningsmiljö
- Inomhus i torrt klimat
- Strömförsörjning
- 2 st AA-batterier, 1,5 V
- Typgodkännandenummer
- C901472
Att äga produkten
- Energianvändning
- Batterierna räcker i cirka två år.
- Förbrukningsdelar
- Två AA-batterier på 1,5 volt, som följer med i förpackningen.
- Underhåll
- Tryck på TEST-knappen minst var sjätte månad för att kontrollera att larmet fungerar.
- Reparerbarhet
- De externa sensorerna sitter i kontakter på enhetens sidor. En sliten sensor kan därför bytas mot en ny bomulls- eller tejpsensor, som säljs separat.
Vanliga frågor om Tollco Vattenlarm 3V
Hur installerar jag Tollco Vattenlarm 3V?
Sätt i två AA-batterier och vänta tills en grön lysdiod blinkar efter cirka tre sekunder, då är larmet igång. Anslut sedan de externa sensorerna i kontakterna på enhetens sidor. Lägg enheten platt på golvet eller ställ den mot sockeln, och fäst sensorerna med kardborreband på ett tråg vid diskmaskinen eller under vasken.
Är Tollco Vattenlarm 3V godkänt enligt CR139?
Ja, Tollco Vattenlarm 3V är godkänt enligt certifieringsregeln CR139 och har typgodkännandenummer C901472. Numret visar vilket godkänt larm det gäller, så det är bra att spara om du behöver visa vad som sitter under diskmaskinen. Larmet har också RSK-nummer 521 40 02, som rörmokare och grossister använder för att hitta rätt artikel.
Hur många sensorer följer med Tollco Vattenlarm 3V?
Tre sensorpunkter: de inbyggda sensorerna på enhetens undersida och två externa sensorer med tre meter sladd. De externa har en tygdel som suger upp fukt och ansluts på var sin sida om enheten. Du kan alltså bevaka tre ställen direkt, och fler bomulls- eller tejpsensorer finns att köpa till.
Kan Tollco Vattenlarm 3V sitta under diskmaskinen?
Ja, under diskmaskinen är ett av de ställen larmet är tänkt för, tillsammans med bänkskåp, kyl och frys. Enheten kan ligga platt på golvet bredvid maskinen, och en extern sensor dras in under den. På så vis bevakas både golvet bredvid och utrymmet under diskmaskinen.
Hur mycket vatten krävs för att larmet ska gå?
En centiliter vatten räcker för att utlösa larmet, medan några få droppar inte gör det. Gränsen är satt så att kondens eller droppar från en diskborste inte ger falsklarm. För dig betyder det att larmet håller tyst vid vanlig disk men reagerar när det börjar bli en vattenpöl.
Fungerar vattenlarmet i tvättstugan?
Nej, inte om rummet ofta är fuktigt. Larmet är avsett för inomhusbruk i torrt klimat, och själva enheten är inte vattentät. Den får därför inte stå där den kan hamna under vatten. I en torr tvättstuga kan den stå upprest vid väggen medan sensorerna ligger på golvet.
Vad gör jag när larmet har gått?
Torka upp vattnet och torka sedan sensorerna, som går att använda igen. En blöt bomullssensor kopplas ur, torkas med hårtork eller på ett element och sätts tillbaka. Då slipper du köpa nya sensorer efter varje läckage, så länge sensorn inte har tagit skada.
Alternativ
Housegard Luma
Housegard Luma är en trådlös brandvarnare för hem där flera rum ska larma samtidigt, och upp till 40 enheter kan kopplas ihop. Den passar sämre för dig som vill få en notis i mobilen vid larm, eftersom det kräver Luma Hub som säljs separat. Utan hubben hörs larmet bara som en siren i bostaden.
Yale ConnectX Wi-Fi Bridge
Yale ConnectX Wi-Fi Bridge är ett bra tillägg till ett smart Yale-lås när du vill låsa, låsa upp och se låsets läge på distans via mobilen. Med Bluetooth når den cirka 10 meter till låset, så ett uttag i hallen eller i rummet bredvid brukar fungera. Mot routern ansluter den bara till Wi-Fi på 2,4 GHz.
Housegard Pebble 10
Housegard Pebble 10 är ett bra val som optisk brandvarnare för den som vill montera en gång och slippa batteribyten i tio år. Den fästs i taket med tejp utan borrning, och larmet ljuder med minst 85 dB på tre meters håll. Den går däremot inte att koppla ihop med andra varnare.