Hoppa till innehållet
Samsung QH115F-X

Samsung TV

Samsung QH115F-X

Passar dig om du
  • ska visa menyer, kampanjer eller vägvisning i en butik eller lobby
  • har ett stort mötesrum där alla behöver se samma bild
  • vill styra skärmen från ett centralt system i lokalen
Styrkor
  • Väggfäste ingår i kartongen
  • Tre HDMI 2.1-ingångar och DisplayPort
  • Bred betraktningsvinkel på 178 grader
  • Styrs via RS232 och nätverksuttag
Svagheter
  • Drar 836 W när den är på
  • Tung och krävande att montera
  • Molntjänsten VXT köps separat

Vårt omdöme

Produktinsikts bedömning · uppdaterad 20 okt 2026

Stor och ljusstark skyltskärm för lokaler som kör hela dagen

Kort svar

Samsung QH115F-X är en stor 4K-skärm för skyltning, butiker och konferensrum där bilden ska synas tydligt även i ljusa lokaler. Den passar sämre som TV i ett vanligt vardagsrum. Skärmen väger 83,7 kg och behöver en vägg som är förberedd för den, och den är gjord för yrkesbruk med styrning via nätverk.

Samsung QH115F-X är gjord för lokaler där en stor bild ska vara igång från morgon till kväll, som butiker, entréer och stora mötesrum. Samsung har satsat på en bakgrundsbelysning med många små ljuszoner som dimras var för sig och på anslutningar för den som sköter flera skärmar centralt. Skärmen kan styras både med kabel från rummets styrsystem och via nätverket. I vardagen betyder det att menyer eller kampanjer kan bytas utan att någon behöver stå bredvid skärmen. Avvägningen ligger i tyngden, elförbrukningen och att monteringen kräver en planerad installation. Som TV hemma är den ett udda val, och den som mest ser film bör jämföra med en vanlig TV i kategorin.

Samsung QH115F-X är en 4K-skärm på 114,5 tum för digital skyltning, butiker och stora mötesrum. Det är en yrkesskärm för lokaler snarare än en TV för hemmet, och den kräver att både vägg och el planeras innan den kommer på plats.

Bra val om du
  • ska visa menyer, kampanjer eller vägvisning i en butik eller lobby
  • har ett stort mötesrum där alla behöver se samma bild
  • vill styra skärmen från ett centralt system i lokalen
Jämför vidare om du
  • söker en TV till vardagsrummet för film och serier
  • ska ha skärmen i en lokal där det blir kallare än noll grader
Viktiga kompromisser

Ett tunt väggfäste ingår och följer skärmens platta form: fästet förutsätter att skärmen hänger på en vägg, och där hamnar hela tyngden.

Styrning via RS232 och nätverk passar lokaler med ett gemensamt styrsystem: den som bara vill titta på film har ingen nytta av de anslutningarna.

Inbyggd uppskalning förbättrar material med lägre upplösning i realtid: på en så stor yta märks det ändå om materialet har låg upplösning från början, så 4K-material är att föredra.

Kontrollera detta före köp
  • Att väggytan räcker, eftersom skärmen är 2 565,2 mm bred och 1 467,6 mm hög.
  • Att vägen in i lokalen klarar paketet, som väger 133,6 kg med förpackning.
  • Om du vill använda ett eget fäste: det ska följa VESA 1000 x 600 mm, standardmåttet för hålen på skärmens baksida.
  • Att lokalen håller mellan 0 och 40 grader Celsius, som är det spann skärmen är gjord för.
  • Om du behöver Samsung VXT, molntjänsten som sköter innehåll och fjärrstyrning, eftersom den köps separat.

Det viktigaste i praktiken

Så presterar Samsung QH115F-X där det spelar roll

Så passar Samsung QH115F-X olika behov

Skyltning i butik eller entréStark match
En antireflexbehandling på panelen dämpar speglingar från fönster och lampor. Det hjälper i en ljus entré där menyer, kampanjer och vägvisning ska gå att läsa på håll. Skärmen har dessutom ett eget operativsystem och 16 GB inbyggt minne för innehållet.
Stort konferensrum med flera datorerStark match
Flera bildingångar gör att rummets dator och en besökares bärbara kan vara inkopplade samtidigt. Betraktningsvinkeln på 178 grader gör att bilden behåller färgerna även från sidan, så de som sitter längst ut i rummet ser presentationen ordentligt.
Medicinska bilder i undervisningPassar delvis
Ett inbyggt läge efterliknar DICOM, standarden för hur medicinska bilder visas, och ger noggranna gråskalor för exempelvis röntgen på storbild. Läget är inte gjort för diagnostik, så skärmen passar för undervisning och genomgångar men inte för att ställa diagnoser.
Filmkvällar i vardagsrummetSvag match
Skärmen har 4K-upplösning, så film går att visa skarpt på den stora ytan. Den är däremot byggd för lokaler och yrkesbruk, och för filmkvällar i ett vanligt vardagsrum passar en TV gjord för hemmet bättre, som LG C5 55 tum.

Recensioner

Omdömen om Samsung QH115F-X från användare, åtskilda från vår bedömning.

Bli först med att dela en erfarenhet

Skriv vad som fungerat bra, vad som varit mindre bra och hur länge du har använt produkten.

Skriv ett omdöme om Samsung QH115F-X

Omdömen granskas före publicering. Beskriv egen användning och undvik personuppgifter om andra.

Ditt betyg

Välj antal stjärnor.

Fördjupning

Så står sig Samsung QH115F-X i vardagen.

Hur ljus och tydlig är bilden i en ljus lokal?

Samsung QH115F-X lyser med 1 000 nits. Nits är ett mått på ljusstyrka, och den nivån gör att bilden syns även när dagsljuset faller in genom stora fönster. Panelen har dessutom en antireflexbehandling som sprider ut reflexer från taklampor. Paneltypen är VA, en LCD-teknik med hög kontrast mellan ljust och mörkt, och bakgrundsbelysningen består av Mini LED, alltså många små lysdioder som styrs zon för zon. Det håller svarta partier mörka i en reklamfilm. För en glasad entré, ett skyltfönster eller ett mötesrum med fullt dagsljus passar kombinationen bra. I ett mörkt rum är ljusstyrkan mer än du behöver.

Vad kräver monteringen av en så stor skärm?

Samsung QH115F-X kan hänga både liggande och stående, och ett tunt väggfäste följer med i kartongen. Själva skärmen är 34,1 mm djup. Den sticker alltså ut lite från väggen och tar ingen golvyta. Tyngden är det stora hindret. En gipsvägg utan förstärkning räcker sällan för en skärm av den här storleken, och lyftet kräver flera personer eller en installatör som har gjort det förut. Eluttag och kabeldragning bör också sitta på rätt höjd innan skärmen kommer upp, eftersom nackdelen blir svår att nå efteråt. Har du en betongvägg eller en förstärkt regelvägg i en lokal är skärmen ett rimligt val, och i en hyreslägenhet med tunna väggar passar den dåligt.

Vilka anslutningar och vilken styrning har Samsung QH115F-X?

Samsung QH115F-X har tre HDMI-ingångar av version 2.1, den nyare standarden som klarar högre bildfrekvens, och dessutom DisplayPort, som många datorer använder. För styrning finns RS232, en kabel som styrsystem i konferensrum och butiker använder för att slå på skärmen och byta källa, plus nätverksuttag. Wi-Fi och Bluetooth finns också. Det passar en IT-avdelning som vill sköta skärmen via nätverket utan att någon behöver gå dit. I ett hem gör de här uttagen mindre nytta, där räcker HDMI för en spelkonsol och en streamingdosa. Har lokalen redan ett styrsystem från exempelvis en AV-leverantör passar skärmen in direkt.

Hur skarp blir bilden på nära håll?

Samsung QH115F-X har 4K-upplösning, och pixlarna sitter 0,63 mm från varandra. Text och diagram ser därför skarpa ut för den som står ett par meter bort i ett mötesrum. Skärmen täcker 93 procent av DCI-P3, den färgrymd som bio och film använder. Röda och gröna toner i en logotyp eller en produktbild får då kraftiga färger. Äldre material räknas upp till 4K. Den som bara visar stora rubriker på långt håll har mindre nytta av skärpan, medan butiker med produktbilder och mötesrum med detaljerade kalkylark får tydlig nytta av den.

Fungerar Samsung QH115F-X som 115 tum TV hemma?

Samsung QH115F-X tar emot upp till 120 bilder per sekund och har en responstid på 6,5 millisekunder, alltså hur snabbt en pixel byter färg. Sport och spel fungerar därför. Den är ändå en yrkesskärm. Systemet är inriktat på skyltning, och skärmen är stor för de flesta vardagsrum. Vill du ha stor bild med djup svärta för film i ett mörkt rum är LG OLED G5 77 tum ett bättre val, och för ett ljust vardagsrum med spelkonsol passar TCL C8K 65 tum bättre. Som 115 tum TV passar den här skärmen bara när avståndet till soffan är flera meter och du verkligen vill ha bioformat på väggen.

Specifikationer

Verifierade produktfakta

VESA
1000 x 600 mm
Vikt
83,7 kg (133,6 kg med förpackning)
Kontrast
5 500:1 (statisk)
Paneltyp
VA
Styrning
RS232 in och ut, RJ45
Högtalare
60 W, 4.2.2 kanaler
Ljusstyrka
1 000 nits (typisk)
Responstid
6,5 ms
Visa alla 20 specifikationer
Trådlöst
Wi-Fi och Bluetooth
Upplösning
3 840 x 2 160 pixlar (4K UHD)
Anslutningar
3 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort 1.4, 2 x USB-A
Bildfrekvens
24 till 120 Hz
Färgomfång
93 procent av DCI-P3
Skärmstorlek
114,5 tum (säljs som 115 tum)
Operativsystem
Tizen 8.0, 16 GB flashminne
Drifttemperatur
0 till 40 grader Celsius
Mått (B x H x D)
2 565,2 x 1 467,6 x 34,1 mm
Bakgrundsbelysning
Quantum Mini LED Pro, 10 000 dimningszoner
Betraktningsvinkel
178 grader horisontellt och vertikalt
Strömförbrukning
836 W i drift, 0,5 W i viloläge

Att äga produkten

Energianvändning
Skärmen drar mycket ström om den står på hela dagen: 836 W i drift och 0,5 W i viloläge. Den är certifierad enligt ENERGY STAR 8.0.
Underhåll
Bilden kan kalibreras med en mobil, utan extra verktyg, så färgerna går att justera på plats när skärmen väl sitter uppe.
Mjukvarustöd
Skärmen kör Samsungs operativsystem Tizen 8.0 och har 16 GB lagring.

Vanliga frågor om Samsung QH115F-X

Svar som hjälper dig inför köpet

Hur mycket väger Samsung QH115F-X?

83,7 kg utan förpackning. Det är för tungt för en person att lyfta upp på väggen. Planera därför monteringen i förväg med flera personer eller en installatör, och bestäm exakt var skärmen ska sitta innan den bärs in i lokalen.

Hur stor är en 115 tums skärm i centimeter?

Omkring 257 centimeter bred och 147 centimeter hög, för just den här modellen. Djupet är bara drygt tre centimeter, så skärmen ligger nära väggen. Mät väggytan noga innan köpet och lägg till lite marginal runt kanterna, så att det finns plats för kablar och luft runt skärmen.

Kan Samsung QH115FX köras dygnet runt?

Ja, skärmen är byggd för drift dygnet runt. Det gör den lämplig för skyltning i butiker, entréer och väntrum där skärmen sällan eller aldrig stängs av. Tänk på att den drar mycket ström när den står på hela tiden, så räkna med elförbrukningen när du planerar driften.

Har Samsung QHFX inbyggda högtalare?

Ja, skärmen har inbyggda högtalare på sammanlagt 60 W i en 4.2.2-uppställning. Den kan alltså spela upp ljud till presentationer, videomöten och reklamfilmer utan extra utrustning. Ska skärmen användas för film med kraftfullt ljud är en separat ljudanläggning ett säkrare val.

Kan Samsung QHFX monteras stående?

Ja, den kan monteras både stående och liggande. Stående passar menyer, affischer och vägvisning i en entré, där innehållet ofta är högt och smalt. Liggande passar presentationer och videomöten i ett mötesrum, där bredden gör att flera personer kan följa samma bild.

Hur många källor kan Samsung QH115F-X visa samtidigt?

Fyra. Skärmen kan dela bilden i upp till fyra fönster som visar olika innehåll samtidigt. I ett mötesrum kan till exempel en presentation, ett videomöte och ett schema synas bredvid varandra. Eftersom hela ytan är så stor blir varje fönster ändå ungefär lika stort som en vanlig TV.

Vad gör den lokala dimningen i Samsung QH115F-X?

Den lokala dimningen tänder och släcker belysningen bakom bilden i 10 000 separata zoner. Skärmen kan därför hålla mörka delar av bilden mörka medan ljusa delar lyser starkt bredvid. Det ger tydligare kontrast i reklamfilmer och presentationer med svart bakgrund, och logotyper och text sticker ut mer mot mörka ytor.

Alternativ

Om avvägningen inte passar dig.

Mer från Samsung →
Philips 50PUS7061 Philips 50PUS7061 Philips 50PUS7061 är en TV med 4K-bild och 50 tums skärm som passar bäst för vanliga kanaler och strömning i ett normalstort rum. Den avgörande siffran är 60 Hz, alltså högst 60 nya bilder per sekund. Det fungerar för TV-program och filmer, men den som spelar snabba spel på en ny konsol bör jämföra vidare.
Samsung XHB160-ER Samsung XHB160-ER Samsung XHB160-ER passar reklamskyltar utomhus som ska synas från två håll i sol, regn och kyla, eftersom LED-kabinettet är format som ett L. Den avgörande siffran är ljusstyrkan på 7 000 nits, som håller budskapet synligt även i starkt dagsljus. Bilden är gjord för att ses på avstånd, så som TV i vardagsrummet passar den dåligt.
Sony BRAVIA 3 85 tum Sony BRAVIA 3 85 tum Sony BRAVIA 3 85 tum är en stor 4K-TV för film, serier och vanligt tittande i rum där soffan står långt från skärmen. Den passar dig som vill ha alla appar inbyggda via Google TV och en mycket stor bild. Den som spelar mycket på en ny konsol får en panel som bara uppdaterar bilden 50 gånger i sekunden.

Fler i samma kategori

Andra tv vi har gått igenom.

Alla tv →