Vichy 48H Intensive
Vichy 48H Intensive är ett bra val för den som svettas kraftigt och vill ha en antiperspirant roll-on med skydd mot fukt och lukt i 48 timmar. Den passar sämre för dig som vill undvika aluminiumsalter, eftersom svetten bromsas med aluminiumklorhydrat. Skyddet ska hålla även när svetten är intensiv.
Rexona Maximum Protection Confidence
- svettas kraftigt och tröttnat på att fylla på med deo flera gånger om dagen
- tränar ofta eller rör dig mycket under varma dagar
- föredrar en kräm som du kan dosera framför en spray
- Behöver inte strykas på igen under dagen
- Krämig och lätt att dosera
- Fri från alkohol och parabener
- Passar alla hudtyper
- Innehåller parfym och doftallergener
- Måste torka innan kläderna tas på
- Får inte användas på irriterad hud
Priser från 5 butiker
Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt
Vårt omdöme
Långvarigt svettskydd i krämform för dig som svettas mycket
Rexona Maximum Protection Confidence är ett krämstift mot kraftig svettning för dig som vill ha ett svettskydd som sitter kvar länge. Rexona lovar upp till 96 timmars skydd mot svett och lukt efter en påstrykning. Krämen innehåller parfym och doftallergener och passar därför sämre om du reagerar på doftade produkter.
Rexona Maximum Protection Confidence har ett tydligt mål: att hålla svett och dålig lukt borta hos den som svettas kraftigt. Skyddet ska räcka genom träning, varma dagar och stressiga stunder. Krämen stryks på i ett tunt lager, och formen gör det lätt att styra hur mycket du tar. Det kräver en ny vana. Den som alltid sprejar deo i farten får i stället planera in påstrykningen som ett eget steg i rutinen. Parfymen talar emot stiftet, och för den som reagerar på doftämnen väger den tyngre än det långa skyddet. Svettas du igenom en vanlig deo är stiftet värt att prova, medan en enklare deodorant räcker om du bara blir lite fuktig under armarna.
Rexona Maximum Protection Confidence är en antiperspirant i krämstift, alltså en deo som bromsar svetten, för dig som svettas mycket och vill hålla både fukt och dålig lukt borta. Stiftet ingår i Maximum Protection-serien och har en blommig doft.
- Bra val om du
- svettas kraftigt och tröttnat på att fylla på med deo flera gånger om dagen
- tränar ofta eller rör dig mycket under varma dagar
- föredrar en kräm som du kan dosera framför en spray
- Jämför vidare om du
- vill undvika aluminiumsalter i din deo
- söker en helt doftfri produkt
- handlar till ett barn under 13 år
- Viktiga kompromisser
Skyddet ska räcka länge efter varje påstrykning: för full effekt behöver du flytta rutinen och stryka på kvällen.
Aluminiumsaltet bromsar svetten där den bildas: den som vill undvika aluminium i hygienprodukter får välja en deo som bara tar hand om lukten.
Ett och samma stift tar hand om både svett och lukt: den blommiga doften följer med och går inte att välja bort i just den här krämen.
- Kontrollera detta före köp
- Att EAN-koden på förpackningen är 8711600504141 om du vill vara säker på att det är Confidence-stiftet
- Ingredienslistan om du reagerar på limonene, eugenol eller citronellol
- Att du trivs med en kräm som stryks direkt mot huden snarare än en spray
- Att du vill ha ett svetthämmande medel och inte bara något som döljer lukt
- Hur mycket du svettas en vanlig dag, eftersom krämen är tänkt för den som svettas kraftigt
Det viktigaste i praktiken
Så passar Rexona Maximum Protection Confidence olika behov
- Träning flera gånger i veckanStark match
- Stiftet riktar sig till träning, och krämen lägger ett tunt skikt på huden som ska hålla svetten borta under passet. Det passar den som tränar flera gånger i veckan och vill ha samma enkla rutin varje dag, utan att packa deo i gymväskan.
- Heta sommardagar i stanStark match
- Varma dagar är en av situationerna skyddet är gjort för. Den som pendlar eller går mycket utomhus på sommaren får ett svettskydd som ska sitta kvar länge, även när det är varmt på bussen och på trottoarerna.
- Tonåringar som börjat svettasPassar delvis
- Stiftet är avsett för personer från 13 år och går att använda varje dag, så det fungerar som en första antiperspirant i tonåren. Den som bara svettas måttligt får dock mer skydd än behövs, och då räcker en enklare produkt till en början.
Recensioner
Bli först med att dela en erfarenhet
Skriv ett omdöme om Rexona Maximum Protection Confidence
Fördjupning
Rexona Maximum Protection Confidence är gjord för kraftig svettning
Rexona Maximum Protection Confidence är tänkt för dig som svettas mer än en vanlig deo klarar av. Målgruppen är tydlig. Krämen ska hålla både svett och lukt i schack, och skyddet mot svett ska vara tre gånger så effektivt som hos en vanlig antiperspirant av den enklare sorten. För dig betyder det färre fuktfläckar under armarna under en lång dag på jobbet eller i skolan. Har du redan provat flera vanliga deodoranter utan att bli nöjd är stiftet värt att lägga i korgen. Blir du bara lite fuktig ibland är skyddet mer än du behöver, och då kan en lättare produkt vara ett bättre val.
Krämen doseras exakt och återfuktar huden
Rexona Maximum Protection Confidence är ett krämstift, och krämen matas fram när du vrider på botten. Formen gör det lätt att ta precis så mycket du behöver, och krämen återfuktar huden samtidigt som den skyddar mot svett. Det känns annorlunda än en spray. Krämen hamnar som ett tunt lager just där du drar stiftet, så du har bättre koll på vilka delar av armhålan som har fått skydd och vilka du har missat. Formen passar dig som gillar en kräm mot huden och vill styra mängden själv. Vill du hellre spreja på i farten ligger en spray närmare din vana.
När och hur du stryker på Rexona Maximum Protection Confidence?
Rexona Maximum Protection Confidence ger bäst resultat när du stryker på det på kvällen. Dra stiftet med lätt tryck i ett tunt lager över hela armhålan. Låt det torka helt. Först därefter ska kläderna på. För den som alltid tar deo direkt efter morgonduschen kräver det en ny vana, och i början kan det vara lätt att glömma steget före sänggåendet. Har du redan en kvällsrutin med tandborstning och ansiktstvätt passar stiftet in utan problem. Vill du hellre samla all hygien på morgonen får du räkna med att vänta in krämen innan du klär på dig.
Mild nog för daglig användning trots det långa skyddet
Formulan saknar alkohol och parabener, ett slags konserveringsmedel som en del vill undvika, och den är gjord för alla hudtyper. Krämen är dermatologiskt testad för daglig användning. Det betyder att den har kontrollerats på människors hud. Skyddet håller länge. Ändå är den mild nog att använda varje dag, så du behöver inte spara den till dagar då du vet att du kommer att svettas. Det passar den som vill ha ett enda stift i badrummet för både lugna veckodagar och dagar med mycket fart, från tonåren och uppåt.
Svettskydd för träning, värme och stressiga stunder
Krämen riktar sig till tre lägen där svetten ofta tar fart: träning, varma dagar och stressiga situationer. Det täcker en stor del av en vanlig vecka. Ett löppass på lunchen, en trång buss i juli och en presentation inför chefen ställer olika krav på en deo, men alla tre gör att du svettas mer än vanligt under armarna. Skyddet ska sitta kvar utan påfyllning. Då slipper du ha med dig stiftet i jackfickan. Krämen passar därför den som har en aktiv vardag och vill ha deon avklarad redan kvällen innan. Sitter du still inomhus de flesta dagar gör en enklare deodorant samma nytta.
Specifikationer
- EAN
- 8711600504141
- Typ
- Krämstift, antiperspirant
- Doft
- Blommig, med äpple, jasmin och ros
- Serie
- Maximum Protection
- Volym
- 45 ml
- Hudtyp
- Alla hudtyper
- Fri från
- Alkohol och parabener
- Skyddstid
- Upp till 96 timmar
Visa alla 11 specifikationer
- Tillverkare
- Unilever
- Åldersgräns
- Från 13 år
- Svetthämmande ämne
- Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY
Vanliga frågor om Rexona Maximum Protection Confidence
Är det aluminium i Rexona Maximum Protection Confidence?
Ja, det svetthämmande ämnet är aluminiumsaltet Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY. Det är saltet som bromsar själva svettningen i armhålan, och utan det skulle stiftet bara ta hand om lukten. Vill du undvika aluminium behöver du en ren deodorant, som låter svetten vara och bara jobbar mot doften.
Vilken är bättre, antiperspirant eller deodorant?
Antiperspirant är rätt val när problemet är mängden svett, deodorant när det bara gäller lukten. Det här krämstiftet hör till den första gruppen och ska kontrollera både kraftig svettning och dålig lukt. Svettas du lite och mest vill ha en fräsch doft räcker en vanlig deodorant gott.
Hur fungerar Rexona Maximum Protection Confidence?
Den bromsar svetten med en tunn hinna som krämen lägger över huden i armhålan. Tekniken bakom hinnan heter Defence+, och den ska hålla fukten borta i flera dygn efter en påstrykning. Krämen tar samtidigt hand om lukten, så du får både svettskydd och deodorant i samma stift.
När ska man använda Rexona Maximum Protection Confidence?
På kvällen, för då ger krämen bäst resultat. Har du duschat ska huden få torka först, eftersom krämen inte ska strykas på mycket fuktig hud. Efter en kvällspåstrykning behöver du inte fylla på under dagen, inte heller om du svettas mycket på jobbet eller på gymmet.
Hur länge håller skyddet i Rexona Maximum Protection 96 timmar?
Upp till 96 timmar, alltså fyra dygn, ska skyddet hålla efter en påstrykning. Det är tänkt för dagar med träning, värme och stress, då svetten tar fart. Lukten ingår i samma skydd, så du behöver ingen separat deodorant ovanpå krämen under de dygnen.
Passar stiftet känslig hud?
Delvis. Krämen får inte strykas på armhålor som är irriterade eller har små sår, så vänta tills huden har läkt innan du börjar. Den innehåller också parfym, och doftämnen kan ge besvär hos den som är känslig. Reagerar du ofta på doftade produkter är en oparfymerad deo säkrare.
Hur luktar Confidence-stiftet?
Blommigt och fräscht. Doften har inslag av äpple, jasmin och ros och kommer från parfymen i krämen. Den passar dig som tycker om en blommig ton under dagen, medan den som bär en egen parfym får räkna med att de två dofterna blandas.
Alternativ
Vichy 48H Intensive
Vichy 48H Intensive är ett bra val för den som svettas kraftigt och vill ha en antiperspirant roll-on med skydd mot fukt och lukt i 48 timmar. Den passar sämre för dig som vill undvika aluminiumsalter, eftersom svetten bromsas med aluminiumklorhydrat. Skyddet ska hålla även när svetten är intensiv.
Hugo Boss The Scent Deo Stick
Hugo Boss The Scent Deo Stick är en deostick för herr som passar bäst den som vill ha doften av ingefära, maninka och läder under armarna varje dag. Den passar sämre om du undviker parfym eller alkohol på huden, för ingredienslistan har båda. Sticken vrids upp ur hylsan och stryks på ren och torr hud.
ACO Deo Extra Sensitive
ACO Deo Extra Sensitive är ett skonsamt val bland krämdeodoranter för hud som lätt blir irriterad av vanlig deo, med en formula utan alkohol och aluminiumsalter. Skyddet gäller lukt och ska räcka i upp till 48 timmar. Vill du även minska mängden svett passar Vichy Homme 72H bättre, med ett svetthämmande ämne i formulan.