Hoppa till innehållet
Klipsch The Fives

Klipsch Högtalare

Klipsch The Fives

Sammanvägda tester Baserat på 2 externa tester
Passar dig om du
  • lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning
  • prioriterar aktiva stereohögtalare
  • har praktisk nytta av inbyggt phono-steg
Styrkor
  • Ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare
  • Typ: Aktiva stereohögtalare
  • TV-anslutning: HDMI ARC
  • Skivspelare: Inbyggt phono-steg
Svagheter
  • De saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet
  • Kontrollera digitalt ljud före köp
  • Prisvärdet beror på hur ofta huvudfunktionerna används
Lägsta pris · HomeCinéSolutions 6 467 kr
Till butiken

Priser från 5 butiker

Lägsta totalpris först

HomeCinéSolutions inklusive frakt · I lager

6 467 kr

Till butik
Ljudfokus fri eller inkluderad frakt · I lager

8 165 kr

Till butik
BRL Electronics inklusive frakt · I lager

8 315 kr

Till butik
Reference Audio fri eller inkluderad frakt · I lager

10 890 kr

Till butik
Hages fri eller inkluderad frakt · I lager

10 900 kr

Till butik
PriceRunner I samarbete med PriceRunner

Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt

Vårt omdöme

Produktinsikts bedömning · uppdaterad 24 sep 2026

Ett komplett stereopar för TV, musik och skivspelare

Kort svar

Klipsch The Fives passar bäst för lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning. Du får framför allt ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare. De saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet.

För lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning finns ett tydligt skäl att välja Klipsch The Fives, nämligen ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare. De viktigaste egenskaperna är aktiva stereohögtalare, HDMI ARC. De saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet. Modellen passar därför bäst när huvudfunktionerna används regelbundet och väger tyngre än ett lägre inköpspris.

Klipsch The Fives riktar sig till lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning. Bland de viktigaste egenskaperna finns aktiva stereohögtalare, HDMI ARC. Den tydligaste fördelen är ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare.

Bra val om du
  • lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning
  • prioriterar aktiva stereohögtalare
  • har praktisk nytta av inbyggt phono-steg
Jämför vidare om du
  • klarar sig med en enklare högtalare
  • påverkas mycket av att de saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet
  • inte behöver inbyggt phono-steg
Viktiga kompromisser

Ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare: de saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet

Aktiva stereohögtalare ger tydlig kapacitet: kapaciteten måste användas för att motivera priset

Inbyggt phono-steg breddar användningen: fler funktioner kan innebära mer inställning och skötsel

Kontrollera detta före köp
  • Kontrollera digitalt ljud: Upp till 24 bit/192 kHz
  • Jämför typ: Aktiva stereohögtalare med ditt faktiska behov
  • Kontrollera vad som ingår i förpackningen
  • Mät tillgängligt utrymme där produkten ska användas
  • Jämför totalpris, garanti och returvillkor

Det viktigaste i praktiken

Så presterar Klipsch The Fives där det spelar roll

Så passar Klipsch The Fives olika behov

Lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutningStark match
Ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare passar detta användningssätt.
Blandad vardagsanvändningDelvis match
Huvudfunktionerna är användbara, men de saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet.
Enklare grundbehovSvag match
En billigare högtalare kan ge samma praktiska nytta.

Vad testerna säger

Tester av Klipsch The Fives från namngivna källor. Varje källa länkas.

Henleyaudio

Henleyaudio granskar Klipsch The Fives

Testet av Klipsch The Fives går igenom funktioner, användning och tydliga begränsningar.

Läs testet hos Henleyaudio
TechBoost

The Fives By Klipsch are a BEAST

Jasper Tech visar Klipsch The Fives och går igenom konstruktion, funktioner och användning.

Läs testet hos TechBoost
Så väljer vi källor

Recensioner

Omdömen om Klipsch The Fives från användare, åtskilda från vår bedömning.

Bli först med att dela en erfarenhet

Skriv vad som fungerat bra, vad som varit mindre bra och hur länge du har använt produkten.

Skriv ett omdöme om Klipsch The Fives

Omdömen granskas före publicering. Beskriv egen användning och undvik personuppgifter om andra.

Ditt betyg

Välj antal stjärnor.

Artikel & video

Så står sig Klipsch The Fives i vardagen.

Ljudbild och lyssningsnivå

Högtalaren är avsedd att ge ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare. Lyssningsavstånd, placering nära vägg och rummets storlek påverkar bas och tydlighet mer än en enskild watt- eller volymsiffra. Jämför därför högtalaren i den typ av rum och på den ljudnivå där den ska användas.

Placering och strömförsörjning

Högtalaren är gjord för en fast plats med tillgång till el. Placeringen påverkar både stereobild och bas, så lämna luft runt kabinettet och prova avståndet till väggar innan du bestämmer den slutliga platsen. Om två högtalare kan kopplas som stereopar behöver båda få en jämn och fri placering.

Anslutningar i vardagen

HDMI ARC styr vilka mobiler, TV-apparater och musiktjänster som fungerar med högtalaren. Kontrollera om du behöver Wi‑Fi, Bluetooth, HDMI eller analog ingång innan köp. Se även om högtalaren kan växla smidigt mellan flera användares enheter.

Format och tålighet

Det aktiva stereoparet behöver två fria placeringar och en kabel mellan högtalarna för att ge en jämn stereobild. HDMI ARC förenklar TV-ljudet, medan skivspelaringången gör att många kan klara sig utan separat förstärkare.

Vem får mest nytta av högtalaren

Högtalaren passar bäst för lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning. Den avgörande fördelen är ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare. De saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet.

Specifikationer

Verifierade produktfakta

Typ
Aktiva stereohögtalare
Trådlöst
Bluetooth
Skivspelare
Inbyggt phono-steg
Digitalt ljud
Upp till 24 bit/192 kHz
TV-anslutning
HDMI ARC

Att äga produkten

Garanti
Spara kvittot för högtalaren och kontrollera svensk garanti samt butikens returvillkor.Utöver tillverkarens garanti har du tre års reklamationsrätt mot butiken enligt konsumentköplagen.
Energianvändning
Jämför energiläge och automatisk avstängning på högtalaren om produkten används många timmar.
Förbrukningsdelar
Kontrollera om högtalaren behöver särskilda förbrukningsdelar, kablar eller tillbehör under ägandet.
Underhåll
Håll högtalaren ren och följ tillverkarens anvisningar för service, ventilation och förvaring.
Reparerbarhet
Kontrollera reservdelar och auktoriserad service för högtalaren före ett långvarigt ägande.
Integritet och data
Granska appbehörigheter och kontokrav om högtalaren ansluts till internet eller en mobilapp.
Mjukvarustöd
Installera relevanta uppdateringar för högtalaren när tillverkaren publicerar dem.

Vanliga frågor om Klipsch The Fives

Svar som hjälper dig inför köpet

Vad är Klipsch The Fives bäst lämpad för?

Högtalaren är främst utvecklad för lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning. Ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare gör modellen särskilt relevant när de egenskaperna används återkommande.

Vilka är de viktigaste egenskaperna hos Klipsch The Fives?

De viktigaste uppgifterna för högtalaren är aktiva stereohögtalare, HDMI ARC och inbyggt phono-steg. Tillsammans beskriver de produktens kapacitet och hur den skiljer sig från enklare alternativ.

Vad bör man kontrollera före köp av Klipsch The Fives?

För högtalaren bör du särskilt kontrollera digitalt ljud: Upp till 24 bit/192 kHz. Säkerställ också att nödvändiga kablar, tillbehör och utrymmen finns, och jämför aktuellt totalpris samt svensk garanti.

Vilken begränsning har Klipsch The Fives?

De saknar batteri och Wi‑Fi-multirum, och basen behöver ibland anpassas efter rummet. Det behöver inte vara avgörande, men bör vägas mot hur ofta begränsningen påverkar ditt huvudsakliga användningssätt.

Är Klipsch The Fives värd priset?

Ja, högtalaren kan vara värd priset för rätt användare. Modellen är mest relevant för lyssnare som vill kombinera hi-fi-känsla och enkel TV-anslutning, eftersom ett riktigt stereopar för TV, musik och skivspelare utan separat förstärkare. Om de egenskaperna sällan används finns ofta ett billigare alternativ med bättre totalvärde.

Alternativ

Om avvägningen inte passar dig.

JBL PartyBox 520 JBL PartyBox 520 JBL PartyBox 520 är främst intressant för fester, föreningslokaler och större rum där hög ljudnivå är viktig. Bluetooth gör det enkelt att låta flera personer spela musik från mobilen. Kontrollera att du har plats, transportmöjlighet och rätt ljudbehov för en så stor högtalare.
JBL PartyBox Encore Essential 2 JBL PartyBox Encore Essential 2 JBL PartyBox Encore Essential 2 är främst intressant för mindre fester och användare som vill kunna bära högtalaren mellan olika platser. Bluetooth ger snabb musikuppspelning från mobil och surfplatta. Kontrollera att formatet ger tillräcklig ljudnivå för rummet och att batteritiden räcker.
JBL PartyBox Stage 320 JBL PartyBox Stage 320 JBL PartyBox Stage 320 passar bäst för den som vill ha högt ljud för fest och evenemang. Viktiga egenskaper är 240 W uteffekt, utbytbart batteri, mikrofon- och gitarringång samt hjul och teleskophandtag. Nackdelen är att storleken gör den opraktisk i små rum.