Hoppa till innehållet
Husqvarna ST 143i

Husqvarna Snöslungor

Husqvarna ST 143i

Sammanvägda tester Baserat på 1 externt test
Passar dig om du
  • har en kort gång eller altan med lätt snö
  • äger redan batterier i Husqvarnas 36 V-system
  • vill slippa bensin och ha en tystare maskin
Styrkor
  • Väger bara 18,5 kg
  • Delar batteri med andra BLi-X-verktyg
  • Inbyggd LED-strålkastare för kvällsröjning
  • Hopfällbart handtag för förvaring
  • Levereras färdigmonterad
Svagheter
  • Kort driftstid per batteriladdning
  • Klarar inte djup snö med is i botten
  • Svårstartad vid minus tio grader
  • Utkastspaken kan frysa fast
  • Ingen drivning på hjulen
Lägsta pris · maskinklippet.se 5 990 kr
Till butiken

Priser från 5 butiker

Lägsta totalpris först

maskinklippet.se fri eller inkluderad frakt · I lager

5 990 kr

Till butik
GPL Shop fri eller inkluderad frakt · I lager

6 690 kr

Till butik
Hylte Jakt & Lantman fri eller inkluderad frakt · I lager

6 690 kr

Till butik
Duab fri eller inkluderad frakt · I lager

6 690 kr

Till butik
Skog&Cykel.se fri eller inkluderad frakt · I lager

6 690 kr

Till butik
PriceRunner I samarbete med PriceRunner

Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt

Vårt omdöme

Produktinsikts bedömning · uppdaterad 27 sep 2026

Liten batterislunga för lätt snö på små ytor

Kort svar

Husqvarna ST 143i är en lätt batteridriven snöslunga för dig som röjer en liten, plan yta med tunna lager lätt snö. Den väger 18,5 kg och delar batteri med Husqvarnas andra 36 V-verktyg. Batteriet tar slut efter ett kort pass, och djup snö med is i botten klarar den inte.

Husqvarna har prioriterat låg vikt, kompakt form och ett batteri som delas med andra verktyg i BLi-X-systemet. Nackdelen syns så fort snön blir tung. Över 40 cm snö med isbark i botten tar det stopp, och batteriet räcker bara till ett kort pass. Den startade först efter flera försök vid minus tio grader och fortsatte gå när säkerhetsbygeln släpptes. Har du redan Husqvarnas 36 V-batterier och bara ska röja en altan eller kort gång fungerar den. Får du normala svenska vintrar på en villauppfart bör du leta vidare efter en kraftigare maskin.

Husqvarna ST 143i är en batteridriven ettstegs snöslunga för små uppfarter, gångar och altaner med lätt snö. Du skjuter den själv framför dig, och batteriet köper du separat i Husqvarnas 36 V-system.

Bra val om du
  • har en kort gång eller altan med lätt snö
  • äger redan batterier i Husqvarnas 36 V-system
  • vill slippa bensin och ha en tystare maskin
Jämför vidare om du
  • röjer en normal villauppfart efter kraftiga snöfall
  • har backar som kräver drivning på hjulen
  • ofta får djup snö med is i botten
Viktiga kompromisser

Ett batteri kan användas i flera Husqvarna-verktyg: batteri och laddare måste köpas till om du inte redan har dem.

Låg vikt och kompakt form gör den lätt att manövrera: den har för lite kraft för annat än lätt snö.

Tystare gång än en bensinmaskin enligt Husqvarna: ett fulladdat batteri räcker bara till ett kort pass, så större ytor kräver ett extra batteri.

Kontrollera detta före köp
  • Kontrollera att du har eller köper ett BLi-X 36 V-batteri och laddare, eftersom inget batteri ingår.
  • Räkna på hur stor yta du ska röja. Tillverkaren anger 250 m² som ytkapacitet, men driftstiden per laddning är kort.
  • Titta på hur mycket och hur tung snö du brukar få. Maskinen är en ettstegsmodell med 27 cm intagshöjd.
  • Startproblem uppstod vid minus tio grader, så räkna med flera startförsök i sträng kyla.
  • Köp från en auktoriserad Husqvarna-återförsäljare, eftersom garantireparationer görs på auktoriserade verkstäder.

Det viktigaste i praktiken

Så presterar Husqvarna ST 143i där det spelar roll

Så passar Husqvarna ST 143i olika behov

Lätt nysnö på altan eller gångStark match
Med 43 cm arbetsbredd och kompakt form kommer snöslungan fram på en smal gång, och Husqvarna beskriver den som lätt att manövrera även i trånga utrymmen. Lätt snö kastas godkänt långt åt sidan. Välj den för altanen och gången fram till entrén.
Röjning efter mörkrets inbrottPassar delvis
Den inbyggda LED-strålkastaren ger enligt Husqvarna god sikt i mörker, så du ser snön framför maskinen när du röjer efter jobbet en vinterkväll. Lampan hjälper dock inte mot den korta driftstiden, så kvällsrundan får hålla sig till en liten yta.
Villauppfart efter ett rejält snöfallSvag match
Djup snö med isbark i botten tog helt stopp, och röjningen gick inte snabbare än att skotta för hand. Maskinen saknar dessutom drivning, så du skjuter hela vikten själv genom tung snö.

Vad testerna säger

Tester av Husqvarna ST 143i från namngivna källor. Varje källa länkas.

M3 2,5/5

Husqvarnas batteridrivna snöslunga ST 143i klarar inte jobbet

Klarar inte jobbet enligt slutsatsen. Lätt och med godkänd kastlängd, men för klen för annat än lätt snö, kort driftstid per laddning och problem med start och säkerhetsbygel i kyla.

Läs testet hos M3
Så väljer vi källor

Recensioner

Omdömen om Husqvarna ST 143i från användare, åtskilda från vår bedömning.

Bli först med att dela en erfarenhet

Skriv vad som fungerat bra, vad som varit mindre bra och hur länge du har använt produkten.

Skriv ett omdöme om Husqvarna ST 143i

Omdömen granskas före publicering. Beskriv egen användning och undvik personuppgifter om andra.

Ditt betyg

Välj antal stjärnor.

Artikel & video

Så står sig Husqvarna ST 143i i vardagen.

Vem är Husqvarna ST 143i gjord för?

Husqvarna ST 143i är en ettstegs snöslunga med elmotor, och Husqvarna riktar den till små och mellanstora tomter. Ettstegs betyder att samma snäcka både tar in snön och kastar ut den, utan en separat fläkt. Konstruktionen är enkel och lätt, men den orkar mindre när snön packar sig. Maskinen är för klen för annat än lätt snö. Det är ett tydligt besked. Köp den för en altan, en trappa eller gången till soptunnan, där snön sällan hinner bli tung. För en hel villauppfart räcker den inte.

Så klarar ST 143i tung och isig snö

Ett tunt lager lätt nysnö kastas undan godkänt långt. Över 40 cm snö med isbark i botten tar det helt stopp, och då är det ingen idé att ens försöka. Röjningen gick heller inte snabbare än att skyffla för hand, så på ett större snöfall vinner du ingen tid med maskinen. Den gör nytta hos dig som röjer ofta i små doser, direkt efter varje snöfall, medan den som väntar tills snön har lagt sig i tjocka lager bör välja en kraftigare maskin.

Batteriet delas med andra Husqvarna-verktyg

Husqvarna ST 143i går på BLi-X 36 V. Det är Husqvarnas batterisystem, och samma batteri passar i flera maskiner. Batteri och laddare följer inte med i kartongen. Ett 5 Ah-batteri av typen Bli 200 räcker bara en kort stund per laddning. Ska du röja en hel uppfart behöver du alltså ett andra batteri eller en paus för laddning. Har du redan en gräsklippare eller trimmer i samma serie får du ett vinterverktyg till batteriet du har. Saknar du helt BLi-X-batterier är det svårt att motivera maskinen för ytor större än en altan.

Startproblem och säkerhetsbygel i kyla

Vid minus tio grader startade snöslungan först efter fyra till fem försök med nyckeln och batteriet. Spaken som vrider utkastet frös också fast. Allvarligast är att motorn fortsatte gå när säkerhetsbygeln släpptes, trots att Husqvarna lovar en bygel som gör maskinen lätt att starta och stoppa. En säkerhetsbygel som inte stoppar maskinen när du släpper den är en risk. Har du barn som vill hjälpa till med snöröjningen bör du tänka två gånger.

Smidig att bära och ställa undan

Husqvarna ST 143i levereras färdigmonterad, och handtaget går att fälla ihop när säsongen är slut. Husqvarna framhåller också ett lyfthandtag som gör maskinen lätt att bära, och klämmor på handtaget där stången till snöutkastet kan sitta när den inte används. Greppet är mjukt, men handvärme saknas, så ta med vantar en kall morgon. LED-strålkastaren lyser upp arbetsytan när det är mörkt, ett plus under vintrar med kort dagsljus. Har du ett litet förråd eller måste lyfta maskinen upp för en trappa är det här modellens tydligaste fördel.

Vad betyder batteridriften för ljud och skötsel?

Husqvarna anger 76 dB(A) vid ditt öra och beskriver maskinen som tystare och mer underhållsfri än traditionella bensinmaskiner. Vibrationerna i handtaget ligger på 2,8 m/s². Service och reparationer görs på auktoriserade verkstäder med originaldelar, och regelbunden service där minskar risken för oväntade driftstopp. Vill du ha en tystare morgonrunda än med en bensinslunga på en liten yta passar den. Behöver du kraft före tystnad ska du välja en kraftigare maskin.

Specifikationer

Verifierade produktfakta

Typ
Batteridriven ettstegs snöslunga
Vikt
18,5 kg
Effekt
0,9 kW
Varvtal
2 800 varv/min
Drivning
Ingen hjuldrivning
Utrustning
LED-strålkastare, hopfällbart handtag, ingen handvärme
Arbetsbredd
43 cm
Intagshöjd
27 cm
Visa alla 12 specifikationer
Ytkapacitet
250 m² enligt tillverkaren
Batterisystem
Husqvarna BLi-X 36 V, batteri ingår inte
Ljudnivå vid örat
76 dB(A)
Vibrationer i handtaget
2,8 m/s²

Att äga produkten

Garanti
Defekta delar repareras eller byts ut på auktoriserade Husqvarna-verkstäder under garantiperioden. Utanför garantin kan en auktoriserad återförsäljare reparera maskinen mot avgift.Utöver tillverkarens garanti har du tre års reklamationsrätt mot butiken enligt konsumentköplagen.
Energianvändning
Driftstiden per laddning är kort med ett 5 Ah-batteri, så för längre pass behöver du ett extra batteri.
Förbrukningsdelar
Använd originalreservdelar från Husqvarna vid reparation, som tillverkaren rekommenderar för säkerhetens skull.
Underhåll
Husqvarna rekommenderar regelbunden service hos en återförsäljare för att minska risken för oväntade driftstopp.
Reparerbarhet
Reparationer görs hos Husqvarnas auktoriserade verkstäder, dit du själv tar maskinen.

Vanliga frågor om Husqvarna ST 143i

Svar som hjälper dig inför köpet

Är Husqvarna ST 143i bra?

Nej, inte för de flesta svenska vintrar. Snöslungan fick 2,5 av 5 i ett oberoende totalbetyg och är för klen för annat än lätt snö. Den är smidig, har lampa och delar batteri med andra verktyg, men den passar bara dig som röjer en liten yta med tunna lager nysnö.

Ingår batteri och laddare till Husqvarna ST 143i?

Nej, batteri och laddare ingår inte. Maskinen går på Husqvarnas BLi-X 36 V och säljs utan batteri. Har du redan en gräsklippare eller ett annat verktyg i samma system kan du flytta över batteriet. Annars behöver du köpa både batteri och laddare innan du kan röja.

Vilket batteri passar Husqvarna ST 143i?

Batterier i Husqvarnas BLi-X-serie på 36 V passar. Maskinen har körts med ett 5 Ah-batteri av typen Bli 200, och då blev passen korta. Tänker du röja mer än en gång per laddning bör du räkna med två batterier som du växlar mellan.

Klarar Husqvarna ST 143i sträng kyla?

Den har svårt att starta i kyla. Vid minus tio grader startade den först efter fyra till fem försök. Handtaget som vrider utkastet kan också frysa fast. Räkna därför med flera startförsök just de kallaste morgnarna, när du helst vill komma iväg snabbt.

Har Husqvarna ST 143i drivning på hjulen?

Nej, den saknar hjuldrivning. Du skjuter snöslungan framför dig med egen kraft, vilket går bra på en plan gång men blir tungt i uppförsbackar och i djup snö. Har du en sluttande uppfart är en maskin med drivning ett bättre val.

Hur högljudd är Husqvarna ST 143i?

76 dB(A) vid ditt öra enligt Husqvarna, och den garanterade ljudeffektnivån är 95 dB(A). Tillverkaren beskriver maskinen som tystare än traditionella bensinslungor. Röjer du tidigt på morgonen och vill störa grannarna mindre än med en bensinmotor är batteridriften alltså en fördel, så länge snön är lätt.

Var lagas Husqvarna ST 143i om den går sönder?

På en auktoriserad Husqvarna-verkstad. Under garantiperioden repareras eller byts defekta delar där utan kostnad. Utanför garantin kan en auktoriserad återförsäljare laga den mot avgift. Du lämnar själv in maskinen, och Husqvarna rekommenderar originaldelar vid varje reparation. Köp den hos en auktoriserad återförsäljare, eftersom Husqvarna bara säljer via sådana.

Alternativ

Om avvägningen inte passar dig.

Mer från Husqvarna →
AL-KO SnowLine 620 E II AL-KO SnowLine 620 E II Den som vill slippa bensin och motorskötsel ska välja bort AL-KO SnowLine 620 E II, en bensindriven tvåstegs snöslunga. Villaägare med normal uppfart och snörika vintrar har störst nytta av den, eftersom den tar sig igenom packade plogvallar utan att sacka. Nackdelen är att maskinen är tung att flytta för hand och att handtagen saknar värme.
Husqvarna ST 224 Husqvarna ST 224 Husqvarna ST 224 orkar tung blötsnö på de låga växlarna, så tvåstegssnöslungan klarar en stor villauppfart efter ett rejält snöfall. Med dryga 91 kilo är maskinen däremot tung att lyfta upp på ett flak eller in i ett förråd, och handvärmare saknas för långa pass i kyla.
Husqvarna ST 124 Husqvarna ST 124 Husqvarna ST 124 är rätt snöslunga för en mindre tomt med lätt eller måttligt snöfall, medan en kraftigare maskin är bättre där snön ofta är blöt och tung. Pudersnö klarar den mycket bra, och den är lätt att styra. Belysning saknas, så mörka morgnar kräver annat ljus.