Oral-B iO Series 10
Oral-B iO Series 10 är en eltandborste för dig som vill få hjälp med tryck, tid och täckning medan du borstar. Trycksensorn varnar vid för hårt tryck, och timern delar in passet i sex zoner om 20 sekunder. Zonspårningen halkar däremot ofta efter när du flyttar borsten, så täckningen är ungefärlig.
Curaprox Hydrosonic Pro
- har tandställning, retainer eller broar och vill rengöra tand för tand
- vill kunna växla mellan ett kraftigare och ett mjukare borsthuvud
- vill ha en borste som håller samma kraft tills batteriet tar slut
- Eget huvud för tandställning och broar
- Vinklade huvuden når bakom kindtänderna
- Signal var 30:e sekund under borstningen
- Ingen varning vid för hårt tryck
- Full laddning kan ta tio timmar
Priser från 4 butiker
Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt
Vårt omdöme
Tre borsthuvuden, varav ett för tandställning, i samma kartong
Curaprox Hydrosonic Pro är en sonisk eltandborste för dig som har tandställning, retainer eller broar, eftersom ett av de tre huvudena som ingår rengör tand för tand runt dem. Övriga ytor borstar du med något av de två vanliga huvudena. Har du raka tänder utan ingrepp får du mindre nytta av det tredje huvudet.
Curaprox Hydrosonic Pro satsar på borsthuvudena. Tre olika huvuden ingår, så samma handtag räcker både för vardagsborstning och för de ställen där en vanlig borste har svårt att komma åt. Single rengör tand för tand längs tandköttskanten, också runt tandställning, retainer och broar, och det är huvudskälet att välja borsten. Huvudena är utvecklade och tillverkade i Schweiz. Handtaget är däremot enkelt. Det säger inte till när du trycker för hårt, och den som har en tung hand bör därför välja en modell med trycksensor. Borstar du med lätt hand och vill ha ett eget huvud för tandställningen eller bron är Hydrosonic Pro ett bra köp.
Curaprox Hydrosonic Pro är en sonisk eltandborste med sju borstlägen och tre olika borsthuvuden i kartongen. Du väljer huvud efter vad munnen behöver, från vanlig borstning till rengöring runt tandställning och broar.
- Bra val om du
- har tandställning, retainer eller broar och vill rengöra tand för tand
- vill kunna växla mellan ett kraftigare och ett mjukare borsthuvud
- vill ha en borste som håller samma kraft tills batteriet tar slut
- Jämför vidare om du
- vill att handtaget säger till när det är dags för ett nytt borsthuvud
- Viktiga kompromisser
Tre borsthuvuden för olika delar av munnen: du behöver byta huvud på handtaget när du går från vanlig borstning till rengöringen runt tandställningen.
En enda knapp styr alla lägen: du får trycka dig fram mellan lägena och titta på lampan för att se vilket som är valt.
Timern stänger av borsten automatiskt: vill du borsta längre än timern tillåter får du starta borsten igen.
- Kontrollera detta före köp
- Alla Curaprox borsthuvuden passar handtaget, så du kan köpa reservhuvuden i den sort som passar dina tänder.
- Registrera tandborsten i ditt Curaprox-konto, så förlängs garantin kostnadsfritt med ett år.
- Ångrar du köpet kan tandborsten lämnas tillbaka inom 30 dagar mot pengarna tillbaka.
- Sensitive-huvudet har 2 184 borststrån och Power-huvudet 1 404, så välj huvud efter hur tätt du vill att borsten ska kännas.
Det viktigaste i praktiken
Så passar Curaprox Hydrosonic Pro olika behov
- Tandställning, retainer och broarStark match
- Single-huvudet rengör en tand i taget och följer kanten mot tandköttet, också där en tandställning, en retainer eller en bro sitter i vägen. Du byter till det huvudet för de svåra ställena och tillbaka till det vanliga för resten av munnen.
- Borsten följer med på resanStark match
- En laddning räcker till upp till 30 borstpass, och ett reseetui ligger i förpackningen. Borstar du två gånger om dagen räcker laddningen alltså till en vecka hemifrån med god marginal, och laddaren kan stanna hemma under tiden.
- Tandborstning i duschenStark match
- Hydrosonic Pro tål vatten och går att använda i duschen. Är det där du helst borstar tänderna kan borsten följa med in, så att morgonrutinen samlas på ett ställe. För den som alltid borstar vid handfatet spelar det här ingen roll.
- Extra noggrann rengöring mellan tändernaPassar delvis
- Över omkring 60 000 rörelser per minut sätter borststråna vätskan i munnen i rörelse, så att tandkräm och saliv når in mellan tänderna, enligt Curaprox. Lägena börjar lägre än så, och effekten gäller bara de kraftigare lägena. På de mjukaste lägena borstar du utan den.
Recensioner
Bli först med att dela en erfarenhet
Skriv ett omdöme om Curaprox Hydrosonic Pro
Artikel & video
Så fungerar lägena på Curaprox Hydrosonic Pro
Curaprox Hydrosonic Pro är en sonisk tandborste. Sonisk betyder här att borsthuvudet gör mycket snabba rörelser, från 44 000 till 84 000 per minut beroende på vilket läge du väljer. Lägena byts med en enda knapp. En lampa visar vilket läge som är valt, så du ser direkt om du står på ett av de mjukare eller ett av de kraftigare. Har du aldrig använt en sonisk borste kan du börja på ett lågt läge och gå uppåt i takt med att du vänjer dig vid de snabba rörelserna mot tänder och tandkött. Vill du kunna ställa in borsten efter dagsform passar den bra, och den som helst vill ha ett enda läge låter den stå kvar där det känns rätt.
Tre borsthuvuden, ett av dem för tandställning och broar
Curaprox Hydrosonic Pro har tre borsthuvuden i kartongen: Power, Sensitive och Single. Power ger en fastare borstning och Sensitive är mjukare, så du väljer det som känns bäst mot tandköttet. Single är gjort för att rengöra en tand i taget och följa tandköttskanten, också runt broar, retainers och tandställning, så har du något fast i munnen får du ett specialhuvud direkt i kartongen. Huvudena är små och når in i trånga utrymmen. Alla tre är dessutom vinklade. Det gör att stråna kommer åt baksidan av tänderna. Är tänderna raka och utan ingrepp blir Single mest ett extra.
Hur länge räcker batteriet mellan laddningarna?
Batteriet räcker till mer än 60 minuters borstning på en laddning. Med två minuter per gång blir det ungefär 30 borstpass, och borstkraften håller samma nivå hela vägen tills batteriet tar slut. Laddningen är långsam. En full laddning kan ta upp till tio timmar, så det enklaste är att ställa borsten i laddaren över natten när batteriet börjar ta slut. Har du en fast plats för laddaren i badrummet är laddtiden sällan ett problem, eftersom borsten ändå står där mellan borstningarna. Den som ofta åker iväg med kort varsel och glömmer att ladda bör däremot tänka efter innan köpet.
Hur mycket låter tandborsten på olika lägen?
På högsta läget låter tandborsten som mest 68 dB. Det är ungefär som två personer som pratar med vanlig röst i samma rum. På lägsta läget sjunker ljudet till 59 dB. Skillnaden hörs. Bor du med någon som sover när du borstar på morgonen, eller har du små barn som lätt vaknar, är de lägre lägena ett sätt att hålla nere surret från badrummet. Är du själv känslig för surrande ljud nära öronen kan du använda de lugnare lägena till vardags och spara de kraftigaste till kvällar då du vill ha en mer intensiv borstning. Stör du dig inte på ljud spelar skillnaden mindre roll.
Vem bör välja en annan eltandborste?
Curaprox Hydrosonic Pro har ingen trycksensor. Trycker du för hårt med borsten säger den alltså inte till. Handtaget visar inte heller när huvudet bör bytas, och borststråna ändrar inte färg när de slits. Båda sakerna får du sköta själv. Har du lätt för att borsta med för mycket kraft, eller vill du att tandborsten ska sköta påminnelserna åt dig, bör du välja en modell som har de funktionerna inbyggda i handtaget. Borstar du redan med lätt hand och skriver upp datumet när du sätter på ett nytt huvud klarar du dig gott utan dem, och då talar borsthuvudena för Hydrosonic Pro.
Specifikationer
- Vikt
- 102 gram med borsthuvud
- Timer
- Signal var 30:e sekund, stängs av efter 4 minuter
- Längd
- 24 cm med borsthuvud
- Batteri
- Laddningsbart litiumjonbatteri
- Garanti
- 2 år, plus 1 år vid registrering
- Laddtid
- Upp till 10 timmar
- Ljudnivå
- Högst 68 dB
- Batteritid
- Mer än 60 minuter, upp till 30 borstpass
Visa alla 14 specifikationer
- Borstlägen
- 7
- Trycksensor
- Nej
- Borströrelser
- 44 000 till 84 000 per minut
- I förpackningen
- Handtag, tre borsthuvuden, laddare, reseetui och bruksanvisning
- Borsthuvudets vinkel
- 10 eller 15 grader
- Borsthuvuden som ingår
- 3 (Power, Sensitive och Single)
Att äga produkten
- Garanti
- Garantin på Curaprox soniska tandborstar gäller i två år.Utöver tillverkarens garanti har du tre års reklamationsrätt mot butiken enligt konsumentköplagen.
- Energianvändning
- Handtaget har ett laddningsbart litiumjonbatteri, och en röd lampa tänds när en femtedel av laddningen återstår, så du ser i tid att batteriet behöver laddas.
- Förbrukningsdelar
- Alla Curaprox borsthuvuden passar handtaget, och du kan blanda Power, Sensitive och Single när du köper nya.
- Underhåll
- Tandborsten tål vatten, så handtaget kan sköljas av efter borstningen.
Vanliga frågor om Curaprox Hydrosonic Pro
Är Curaprox Hydrosonic Pro en bra eltandborste?
Ja, för den som vill kunna anpassa borstningen efter munnen. Med tre huvuden och sju lägen räcker samma handtag både för känsligt tandkött och för den som vill ha en kraftig borstning. Handtaget har däremot få hjälpfunktioner, så den som vill få varningar och påminnelser av borsten bör jämföra vidare.
Vilka borsthuvuden ingår i Curaprox Hydrosonic Pro?
Tre huvuden ingår: Power, Sensitive och Single. Power är det fasta huvudet för vardagen, Sensitive tar varsammare i tandköttet och Single rengör en tand i taget. Det betyder att samma handtag räcker för den dagliga borstningen och för de svåra ställena runt tandställning och broar.
Hur länge räcker batteriet i Curaprox Hydrosonic Pro?
15 dagar om du borstar morgon och kväll i två minuter per gång. Räkna med att ladda ungefär två gånger i månaden. Batteriet är ett laddningsbart litiumjonbatteri, och borstens kraft är densamma ända tills laddningen tar slut, så de sista passen före laddning går lika kraftigt som de första.
Passar Curaprox Hydrosonic Pro som eltandborste för tandställning?
Ja. Bland de tre huvudena finns Single, som är gjort för att komma åt runt tandställning, retainers och broar och längs kanten mot tandköttet. Där rengör du en tand åt gången. Övriga ytor borstar du med Power eller Sensitive, som sätts på samma handtag.
Var tillverkas Curaprox Hydrosonic Pro?
I två länder. Handtaget och laddaren, de delar du behåller så länge du äger borsten, tillverkas i Kina. Borsthuvudena, som du byter med jämna mellanrum, är både utvecklade och tillverkade i Schweiz. Hydrosonic Pro fick dessutom German Design Award 2021, ett tyskt pris för formgivning av produkter.
Hur lång garanti har Curaprox Hydrosonic Pro?
Två år, och tre år om du registrerar borsten. Curaprox ger två års garanti på sina soniska tandborstar, och en registrering i ditt Curaprox-konto lägger till ett år utan kostnad. Ångrar du köpet kan du lämna tillbaka tandborsten inom 30 dagar.
Alternativ
Oral-B iO Series 10
Oral-B iO Series 10 är en eltandborste för dig som vill få hjälp med tryck, tid och täckning medan du borstar. Trycksensorn varnar vid för hårt tryck, och timern delar in passet i sex zoner om 20 sekunder. Zonspårningen halkar däremot ofta efter när du flyttar borsten, så täckningen är ungefärlig.