Hoppa till innehållet
ASUS RT-BE86U

ASUS Routrar

ASUS RT-BE86U

Sammanvägda tester Baserat på 3 externa tester
Passar dig om du
  • Kabelintensiva hem med NAS, snabb WAN eller kabelansluten backhaul
  • AiMesh-nät som behöver en snabb central nod
  • Klienter som främst använder 5 GHz
Styrkor
  • En 10G-port och fyra 2,5G-portar
  • Stark uppmätt 5 GHz-prestanda
  • AiMesh, Dual-WAN och länkaggregering
  • Fyrkärnig 2,6 GHz-processor och 1 GB RAM
Svagheter
  • Saknar 6 GHz och 320 MHz
  • Bara en 10G-port, flexibel mellan WAN och LAN
  • Svagare 2,4 GHz-resultat i Tom's Hardwares test
  • Prissatt nära vissa tri-band-routrar enligt testerna
Lägsta pris · Amazon 3 102 kr
Till butiken

Priser från 5 butiker

Lägsta totalpris först

Amazon fri eller inkluderad frakt · I lager

3 102 kr

Till butik
CS MEGASTORE fri eller inkluderad frakt · I lager

3 102 kr

Till butik
Proshop.se fri eller inkluderad frakt · I lager

3 201 kr

Till butik
Buyn fri eller inkluderad frakt · I lager

3 290 kr

Till butik
Compumail fri eller inkluderad frakt · I lager

3 315 kr

Till butik
PriceRunner I samarbete med PriceRunner

Pris och lagerstatus kan ändras. Kontrollera alltid totalpris och villkor hos butiken. När du klickar vidare till en butik kan vi få ersättning. Det påverkar aldrig omdömet. Så finansieras Produktinsikt

Följ priset inför Black Friday

Lägsta pris senaste 30 dagarna: 2 985 kr. Dagens pris är 117 kr högre.

Se billigaste butiken Så ser du om ett Black Friday-pris är bra →

Vårt omdöme

Produktinsikts bedömning · uppdaterad 20 sep 2026

10G-port och dual-band Wi-Fi 7 för kabelintensiva hem

Kort svar

Välj RT-BE86U om du behöver en 10G WAN/LAN-port, flera 2,5G-portar och stark 5 GHz-prestanda. Välj en tri-band-router som TUF-BE9400 om Wi-Fi 7-klienterna ska använda 6 GHz eller 320 MHz.

Dong Knows gav RT-BE86U 8,6 av 10 och lyfter den snabba 5 GHz-delen, AiMesh och portuppsättningen. Tom's Hardware mätte 1 473 Mbit/s på 5 GHz nära routern men såg svagare 2,4 GHz-resultat och tyckte att prisnivån närmade sig tri-band-modeller. PCMag gav 3,5 och pekade på samma huvudbegränsningar: inget 6 GHz och ingen 320 MHz-kanal. Den enda 10G-porten kan användas för WAN eller LAN, så routern ger inte samtidig 10G in och ut.

ASUS RT-BE86U är en dual-band Wi-Fi 7-router för hem där kabelanslutningar väger tyngre än 6 GHz. En flexibel 10G-port och fyra 2,5G-portar passar snabb internettrafik, NAS och AiMesh-backhaul.

Bra val om du
  • Kabelintensiva hem med NAS, snabb WAN eller kabelansluten backhaul
  • AiMesh-nät som behöver en snabb central nod
  • Klienter som främst använder 5 GHz
Jämför vidare om du
  • Wi-Fi 7-klienter som ska använda 6 GHz och 320 MHz
  • Nät som kräver samtidig 10G WAN och 10G LAN
  • Enkla hemnät utan multigigabit-enheter
Viktiga kompromisser

En flexibel 10G WAN/LAN-port: ingen samtidig 10G WAN och 10G LAN

Stark 5 GHz-prestanda och dual-band MLO: inget 6 GHz-band eller 320 MHz

Fyra 2,5G-portar och AiMesh: priset ligger nära vissa tri-band-modeller

Kontrollera detta före köp
  • Bestäm om 10G-porten ska användas för WAN eller LAN
  • Kontrollera att fyra 2,5G-portar räcker för resten av nätet
  • Välj tri-band om klienterna behöver 6 GHz eller 320 MHz
  • Planera AiMesh-noder och kabelansluten backhaul
  • Jämför totalpriset med tri-band-modeller

Finns också i de här jämförelserna

Det viktigaste i praktiken

Så presterar ASUS RT-BE86U där det spelar roll

Så passar ASUS RT-BE86U olika behov

Snabb WAN eller NAS över 10GStark match
Den flexibla 10G-porten och fyra 2,5G-portar passar ett kabelintensivt nät.
AiMesh med kabelansluten backhaulDelvis match
AiMesh och multigigabit-portarna ger bra förutsättningar, men 10G-porten kan bara ha en roll åt gången.
Wi-Fi 7 över 6 GHzSvag match
RT-BE86U saknar 6 GHz och 320 MHz, så en tri-band-modell passar bättre.

Vad testerna säger

Tester av ASUS RT-BE86U från namngivna källor. Varje källa länkas.

Pcmag

ASUS RT-BE86U review

PCMag gav RT-BE86U 3,5 och såg solid multigigabit-prestanda. Testet betonar att 6 GHz och 320 MHz saknas och beskriver USB-filöverföringen som medelmåttig.

Läs testet hos Pcmag
Dong Knows Tech

ASUS RT-BE86U BE6800 Wi-Fi 7 router review

Dong Knows gav RT-BE86U 8,6 av 10 och lyfter 5 GHz-prestanda, AiMesh och multigigabit-portarna. Testet noterar att en andra 10G-port saknas och att routern inte är gjord för väggmontering.

Läs testet hos Dong Knows Tech
Tom's Hardware

ASUS RT-BE86U Wi-Fi 7 router review

Tom's Hardware mätte stark 5 GHz-prestanda men svagare 2,4 GHz-resultat. Testet bedömer att dual-band-routern kostar i nivå med vissa tri-band-alternativ.

Läs testet hos Tom's Hardware
Så väljer vi källor

Recensioner

Omdömen om ASUS RT-BE86U från användare, åtskilda från vår bedömning.

Bli först med att dela en erfarenhet

Skriv vad som fungerat bra, vad som varit mindre bra och hur länge du har använt produkten.

Skriv ett omdöme om ASUS RT-BE86U

Omdömen granskas före publicering. Beskriv egen användning och undvik personuppgifter om andra.

Ditt betyg

Välj antal stjärnor.

Artikel & video

Så står sig ASUS RT-BE86U i vardagen.

Dual-band Wi-Fi 7 med tyngdpunkt på 5 GHz

RT-BE86U använder 2,4 och 5 GHz, 160 MHz och dual-band MLO. ASUS anger 5 GHz upp till 5 764 Mbit/s. Tom's Hardware mätte 1 473 Mbit/s nära routern och 806 Mbit/s på längre avstånd i sin okongesterade 5 GHz-miljö, medan 2,4 GHz presterade svagt mot en billigare jämförelserouter. PCMag fick 1 589 Mbit/s nära routern och 889 Mbit/s på längre avstånd på 5 GHz. Deras 2,4 GHz-resultat var 181 respektive 87 Mbit/s, vilket stödjer bilden av en router vars trådlösa styrka ligger på 5 GHz.

En 10G-port kräver ett tydligt val

Den flexibla 10G-porten kan användas för WAN eller LAN. Du får därför inte samtidig 10G WAN och 10G LAN genom två separata portar. Fyra 2,5G-portar, Dual-WAN och länkaggregering ger fler sätt att bygga nätet, men switchar, kablar och klienter måste stödja samma hastigheter. En av 2,5G-portarna är avsedd för spel. ASUS beskriver den sammanlagda trådade kapaciteten som 20G, en totalsiffra över portarna snarare än två separata 10G-anslutningar.

AiMesh och multigigabit passar kabelansluten backhaul

AiMesh kan bygga ut täckningen med fler ASUS-noder. Portuppsättningen gör kabelansluten backhaul möjlig utan att alla 2,5G-portar försvinner. Planera om 10G-porten ska bära internet eller lokal trafik och mät täckningen där mobiler, tv och arbetsdatorer faktiskt används. ASUS anger täckning upp till 2 750 kvadratfot, men den siffran är ett tillverkarpåstående och ingen garanti för svenska bostäder. Tre löstagbara antenner och sju dataströmmar ger möjlighet att anpassa placeringen.

Routern saknar 6 GHz och 320 MHz

Wi-Fi 7-märkningen omfattar dual-band MLO, men RT-BE86U saknar både 6 GHz och 320 MHz. Klienter som är köpta för de funktionerna får större nytta av en tri-band-router. TUF-BE9400 är jämförelseklassen med 6 GHz, men den saknar i sin tur RT-BE86U:s 10G-port. PCMag gav RT-BE86U 3,5 och beskrev multigigabitdelen som solid samtidigt som de centrala Wi-Fi 7-funktionerna saknas. Dong Knows uppger dessutom att MLO är avstängt från början.

Värdet beror på hur mycket kabel du använder

RT-BE86U passar bäst när 10G, flera 2,5G-portar, AiMesh och stark 5 GHz-prestanda används tillsammans. Ett enklare nät betalar för kapacitet som kan bli stående. En köpare som främst vill använda Wi-Fi 7 över 6 GHz bör jämföra tri-band-modeller, särskilt eftersom testerna placerar priset nära den klassen. Dong Knows gav modellen 8,6 av 10 och pekade på avsaknaden av en andra 10G-port. Tom's Hardware såg dual-band till ett pris där tri-band kan vara möjligt, vilket gör portbehovet till köpets huvudfråga.

Specifikationer

Verifierade produktfakta

Mesh
AiMesh
Minne
1 GB DDR4 och 256 MB flash
10G-port
1 × flexibel 10G WAN/LAN
Processor
Fyrkärnig 2,6 GHz
Kanalbredd
Upp till 160 MHz
2,5G-portar
1 × flexibel WAN/LAN och 3 × LAN
Frekvensband
2,4 och 5 GHz; inget 6 GHz-band
Kapacitetsklass
BE6800
Visa alla 11 specifikationer
Wi-Fi 7-funktion
Dual-band MLO
Wi‑Fi-standard
Wi‑Fi 7, dual-band
Angiven bandkapacitet
1 032 + 5 764 Mbit/s

Att äga produkten

Förbrukningsdelar
Planera kablar och eventuell multigigabit-switch efter om 10G-porten ska användas för WAN, NAS eller kabelansluten AiMesh-backhaul.
Underhåll
Kontrollera MLO-inställningen efter installationen eftersom Dong Knows uppger att funktionen är avstängd från början.
Mjukvarustöd
AiMesh, Dual-WAN och länkaggregering hör till de ASUS-funktioner som kan påverka hur nätet byggs ut över tid.

Vanliga frågor om ASUS RT-BE86U

Svar som hjälper dig inför köpet

Vad är ASUS RT-BE86U bäst lämpad för?

RT-BE86U passar kabelintensiva hem som behöver en 10G-port, fyra 2,5G-portar och AiMesh. Den trådlösa delen är främst för klienter på 5 GHz eftersom modellen saknar 6 GHz.

Vilka är de viktigaste egenskaperna hos ASUS RT-BE86U?

Routern är dual-band BE6800 med upp till 5 764 Mbit/s på 5 GHz och 1 032 Mbit/s på 2,4 GHz. Den har en flexibel 10G WAN/LAN-port, fyra 2,5G-portar, AiMesh och länkaggregering.

Vad bör man kontrollera före köp av ASUS RT-BE86U?

Bestäm om 10G-porten ska användas för internet eller en lokal enhet, eftersom samma port inte kan göra båda samtidigt. Kontrollera också att 160 MHz på 5 GHz räcker och att du inte behöver 6 GHz.

Vilken begränsning har ASUS RT-BE86U?

Den tydligaste begränsningen är att dual-band-designen saknar 6 GHz och 320 MHz. Den enda 10G-porten är dessutom flexibel mellan WAN och LAN, så samtidig 10G-trafik på båda sidor kräver en annan lösning.

Är ASUS RT-BE86U värd priset?

Den kan vara värd priset för ett hem som faktiskt använder 10G, flera 2,5G-portar och stark 5 GHz-prestanda. Tom's Hardware tyckte att dual-band-modellen låg nära tri-band-priser, så jämför med TUF-BE9400-klassen om 6 GHz är viktigt.

Läs vidare

Relaterade guider och jämförelser.

Alternativ

Om avvägningen inte passar dig.

Mer från ASUS →
ASUS RT-BE88U ASUS RT-BE88U ASUS RT-BE88U passar främst dig som söker dual-band Wi-Fi 7 med omfattande multigigabit-LAN. Värdera de många multigigabitportarna högre än Wi-Fi 7-märkningen eftersom modellen saknar 6 GHz.
Google Nest Wifi Pro Google Nest Wifi Pro Google Nest Wifi Pro passar bäst för hushåll som prioriterar enkel installation och stabil automatisk styrning. Du får framför allt en lättskött mesh-lösning som passar väl i ett Google-baserat smart hem. Gigabitportarna och den begränsade manuella kontrollen passar sämre för nätverksentusiaster. Se omdöme och fakta →
TP-Link Deco BE25 Outdoor TP-Link Deco BE25 Outdoor TP-Link Deco BE25 Outdoor passar bäst för den som vill ha mesh-täckning utomhus. Viktiga egenskaper är Wi-Fi 7, BE3600, IP65-klassning samt 2,5 Gbit/s-portar. Nackdelen är att modellen behöver rätt placering och kompatibelt Deco-system.

Fler i samma kategori

Andra routrar vi har gått igenom.

Alla routrar →